O nas
Kontakt

Cyklon tropikalny Belal: spowodowane przez człowieka zmiany klimatyczne zwiększają intensywność burz na Oceanie Indyjskim

Laura Kowalczyk

Strong winds blow in the town of La Plaine Saint-Paul on the French Indian Ocean island of Reunion, 15 January 2024.

Naukowcy twierdzą, że spowodowane przez człowieka zmiany klimatyczne nasiliły ekstremalne warunki pogodowe w regionie.

Cyklon tropikalny spowodował w poniedziałek poważne powodzie i co najmniej jedną śmierć na Mauritiusie, gdy w stolicy wyspy na Oceanie Indyjskim i w innych miejscach woda zmyła samochody. Rząd oznajmił, że motocyklista zginął w wypadku spowodowanym powodzią i wprowadził godzinę policyjną.

Rząd wydał zarządzenie, zgodnie z którym wszyscy, z wyjątkiem pracowników służb ratunkowych i pracowników służby zdrowia, członków służb bezpieczeństwa oraz osób wymagających leczenia, muszą wrócić do domu i tam pozostać.

Ewakuowano także część osób, ponieważ powodzie spowodowane przez cyklon tropikalny Belal zagroziły domom i innym budynkom. Szkoły zostały zamknięte, a szpitalom nakazano, aby otwarte były wyłącznie oddziały ratunkowe.

Rząd podał, że główne lotnisko zostało zamknięte, a loty do i z tego wyspiarskiego kraju liczącego 1,2 miliona pasażerów zostały odwołane do odwołania.

Wprowadzono godzinę policyjną po uderzeniu cyklonu tropikalnego na Mauritiusie

Mauritiusowa gazeta L’Express opublikowała filmy przedstawiające samochody pływające ulicami, które bardziej przypominały rwące rzeki w stolicy, Port Louis i innych częściach wyspy. Według zdjęć opublikowanych przez „L’Express” niektórzy ludzie wspięli się na dach samochodu i trzymali się go. Widziano, jak kierowcy, którzy uciekli z samochodów, byli wyciągani z wód powodziowych w bezpieczne miejsce przez inne osoby.

Po ustąpieniu części wód powodziowych pozostawiono w stosach pojazdy, niektóre z nich przewróciły się.

Woda przedostała się także do budynków, zalała domy i lobby biur. Według doniesień, budynek Central Bank of Mauritius został zalany.

W oświadczeniu rząd podał, że przeprowadzane są ewakuacje.

Narodowy Komitet Kryzysowy Mauritiusa nakazał wszystkim powrót do domu o godzinie 20:00 czasu lokalnego. Jak dodała, godzina policyjna będzie obowiązywać do wtorkowego południa.

Krajowy departament meteorologiczny Mauritiusa podał, że oko burzy nadal ma zbliżyć się do Mauritiusa i minąć około 90 kilometrów na południe od wyspy w najbliższym punkcie we wtorek wczesnym rankiem, ostrzegając, że najgorsze może jeszcze być przed nami.

Jak podały służby meteorologiczne Mauritiusa, wyspa będzie odczuwać skutki cyklonu „przez wiele godzin”.

Cyklon Belal jako pierwszy uderzył we francuską wyspę Reunion

Według prefektury Reunion Belal wcześniej uderzył także w pobliską francuską wyspę Reunion, gdzie intensywne deszcze i silne wiatry pozbawiły prądu około jednej czwartej gospodarstw domowych po uderzeniu w poniedziałek rano.

Wiele osób na Reunion utraciło także dostęp do Internetu i telefonii, a w dziesiątkach tysięcy domów odcięto przyłącza wodne. Władze francuskiej placówki poinformowały, że w Saint-Gilles na zachodnim wybrzeżu wyspy znaleziono ciało bezdomnego. Okoliczności tej śmierci nie były jasne.

Reunion ogłosił najwyższy poziom alarmu burzowego w niedzielę, gdy zbliżał się Belal. W ramach fioletowego alertu ludziom nakazano pozostać w domu, a nawet służby ratunkowe zostały zamknięte. Francuski synoptyk pogody Meteo France powiedział, że Belal dotarł na wyspę Reunion w poniedziałek rano czasu lokalnego, przynosząc „ulewne deszcze, czasem burze, bardzo gwałtowne wiatry oraz potężne i wzburzone morze”. Zarejestrowano fale o wysokości ośmiu metrów.

Ale alarm został zniesiony po tym, jak najgorsza burza minęła Reunion w poniedziałkowe popołudnie i ruszyła w stronę Mauritiusa, około 220 kilometrów na północny wschód.

Drzewo upadło na mur w miejscowości La Plaine Saint-Paul na francuskiej wyspie Reunion na Oceanie Indyjskim, 15 stycznia 2024 r.
Drzewo upadło na mur w miejscowości La Plaine Saint-Paul na francuskiej wyspie Reunion na Oceanie Indyjskim, 15 stycznia 2024 r.

Zmiany klimatyczne spowodowane przez człowieka zwiększają intensywność cyklonów

Cyklony występują często w południowej Afryce od stycznia do marca, gdy oceany na półkuli południowej osiągają najwyższe temperatury. Gorętsza woda jest paliwem dla cyklonów.

Naukowcy twierdzą jednak, że spowodowane przez człowieka zmiany klimatyczne nasiliły ekstremalne warunki pogodowe, powodując częstsze cyklony i bardziej deszczowe w momencie uderzenia.

Niektórzy klimatolodzy zidentyfikowali bezpośredni związek między globalnym ociepleniem a intensywnością niektórych cyklonów w regionie. W badaniu przeprowadzonym w 2022 r. grupa World Weather Attribution wykorzystała obserwacje pogody i symulacje komputerowe do modelowania scenariuszy przy różnych poziomach wzrostu temperatury.

Stwierdzono, że zmiany klimatyczne zwiększyły prawdopodobieństwo i intensywność opadów związanych z burzą tropikalną Ana i cyklonem tropikalnym Batsirai – dwoma ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, które miały miejsce w tym roku.

W 2019 r. cyklon Idai przedarł się do Afryki od strony Oceanu Indyjskiego, powodując śmierć ponad 1000 osób w Mozambiku, Malawi i Zimbabwe oraz powodując kryzys humanitarny. Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdziła, że ​​była to jedna z najbardziej śmiercionośnych burz w historii na półkuli południowej.