O nas
Kontakt

Czterodniowy tydzień pracy: firmy w Wielkiej Brytanii decydują się na przeprowadzkę na stałe po największym procesie na świecie

Laura Kowalczyk

The COVID-19 pandemic ignited discussions and trials across Europe around a four-day workweek.

Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii pokazuje, że intensywność pracy pozostaje niższa, a satysfakcja z pracy wyższa w ciągu czterodniowego tygodnia pracy.

Większość firm w Wielkiej Brytanii, które wzięły udział w największym na świecie badaniu testującym czterodniowy tydzień pracy, przyjęła tę politykę na stałe, a 100 procent menedżerów i dyrektorów generalnych stwierdziło, że ma ona „pozytywny” wpływ na organizację.

W 2022 r. w sześciomiesięcznym pilotażu wzięło udział około 61 organizacji. W czwartek ogłoszono wyniki próby. Rok później 89% firm nadal stosowało czterodniowy tydzień pracy, a ponad połowa firm wprowadziła tę zmianę na stałe.

Badanie wykazało również, że intensywność pracy pozostaje niższa, a satysfakcja z pracy wyższa niż przed rozpoczęciem pilotażu – prawie wszyscy pracownicy (96 procent) stwierdzili, że skorzystało na tym ich życie osobiste, a 86 procent stwierdziło, że czuje, że radzą sobie lepiej w pracy.

Pandemia Covid-19 zapoczątkowała dyskusje i próby w całej Europie wokół czterodniowego tygodnia pracy, podczas których pracownicy i pracodawcy ponownie przemyśleli znaczenie elastyczności i świadczeń w miejscu pracy.

Oznaczałoby to, że pracownicy pracowaliby cztery dni w tygodniu zamiast pięciu, otrzymywaliby takie samo wynagrodzenie i byli uprawnieni do tych samych świadczeń, ale przy takim samym obciążeniu pracą.

Badanie brytyjskie wykazało, że firmy skracały czas pracy średnio o 6,6 godziny, co doprowadziło do 31,6-godzinnego tygodnia pracy. Ustalono również, że bardziej skuteczne były pełne dni wolne niż dyżury.

„Zdrowie fizyczne i psychiczne oraz równowaga między życiem zawodowym a prywatnym są znacznie lepsze niż po sześciu miesiącach. Poprawa wypalenia zawodowego i zadowolenia z życia utrzymuje się na stałym poziomie” – stwierdziła jedna z autorek raportu, Juliet Schor, profesor socjologii w Boston College.

Związki zawodowe w całej Europie wzywają rządy do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. Jednak jak dotąd rządy wahają się, czy oficjalnie przyjąć czterodniowy tydzień pracy.

W lutym 2022 r. belgijscy pracownicy uzyskali prawo do przepracowania pełnego tygodnia pracy w cztery dni zamiast zwykłych pięciu bez utraty wynagrodzenia.

Nowe prawo weszło w życie rok wcześniej, pozwalając pracownikom decydować, czy będą pracować cztery, czy pięć dni w tygodniu.

Nie oznacza to jednak, że będą pracować krócej – po prostu skrócą swój czas pracy do mniejszej liczby dni.

W siedmiopartyjnym porozumieniu koalicyjnym federalnym dla kraju wyznaczono cel, jakim jest osiągnięcie stopy zatrudnienia na poziomie 80% do 2030 r., co miało służyć utrzymaniu przystępnych cenowo legalnych emerytur lub finansowaniu przyszłych obniżek podatków.

Tymczasem w tym miesiącu w Szkocji rząd uruchomił czterodniowy okres próbny w niektórych usługach publicznych.