O nas
Kontakt

Emmett Shear objął stanowisko nowego tymczasowego dyrektora generalnego OpenAI. Oto co o nim wiemy

Laura Kowalczyk

Emmett Shear objął stanowisko nowego tymczasowego dyrektora generalnego OpenAI.  Oto co o nim wiemy

OpenAI, twórca chatbota ChatGPT, zwolnił w weekend swojego dyrektora generalnego i współzałożyciela Sama Altmana. Na jego miejsce wkracza Emmett Shear, ale kim on jest?

OpenAI zatrudnia byłego szefa Twitcha na tymczasowego dyrektora generalnego zaledwie kilka dni po tym, jak firma wypchnęła swojego znanego lidera Sama Altmana, wywołując zamieszanie w świecie sztucznej inteligencji (AI).

Emmett Shear ogłosił swoje nowe stanowisko w poniedziałek rano w poście na X, znanym wcześniej jako Twitter, przyznając jednocześnie, że „proces i komunikacja” w związku ze zwolnieniem Altmana w piątek zostały „bardzo źle potraktowane” i nadszarpnęły zaufanie do firmy.

OpenAI stwierdziło, że po nagłym zwolnieniu Altmana wewnętrzna analiza wykazała, że ​​38-latek „nie zawsze był szczery w kontaktach z zarządem firmy”.

OpenAI nie podało więcej szczegółów, pozostawiając analityków branżowych i obserwatorów technologii czytających liście herbaty, próbując dowiedzieć się, co się stało.

Tymczasem Microsoft, który zainwestował miliardy w firmę zajmującą się sztuczną inteligencją, ogłosił w poniedziałek, że zatrudni Altmana i byłego prezesa OpenAI Grega Brockmana – którzy odeszli w proteście po obaleniu Altmana – aby pokierowali nowym zespołem badawczym zaawansowanego AI giganta technologicznego.

W OpenAI Shear obiecał rzucić trochę światła na odejście Altmana. Na swoim stanowisku X obiecał zatrudnić niezależnego śledczego, który zbada przyczyny obalenia Altmana i sporządzi raport w ciągu 30 dni.

Jaka jest przeszłość Sheara?

Shear (40 l.) jest współzałożycielem należącej do Amazona platformy do transmisji strumieniowej Twitch – serwisu społecznościowego znanego głównie z gier.

Twitch był pierwotnie częścią serwisu strumieniowego wideo Justin.tv, założonego przez Sheara i trzech innych przedsiębiorców technologicznych w 2006 roku.

W 2011 roku uwaga skupiła się na grach, co sprawiło, że platforma stała się rosnącym fenomenem i zrodziła mnóstwo znanych streamerów. Trzy lata później Amazon kupił firmę za około 970 milionów dolarów (886 milionów euro) w gotówce.

Twitch nie przyciąga tak dużego zainteresowania mediów jak inne firmy zajmujące się mediami społecznościowymi, ale w ciągu ostatnich kilku lat był przedmiotem analizy w dwóch przypadkach, kiedy na jego platformie transmitowano na żywo masowe strzelaniny w Buffalo, Nowym Jorku i Niemczech.

Shear opuścił firmę w marcu. Wyjaśnił, że było to spowodowane narodzinami jego 9-miesięcznego synka.

Po opuszczeniu Twitcha Shear został partnerem wizytującym w Y Combinator, inkubatorze startupów, który uruchomił Airbnb, DoorDash i Dropbox.

Zarówno Altman, jak i Shear znają się jako absolwenci pierwszej klasy założycieli startupów w Y Combinator. Altman był później prezesem Y Combinator.

Na swoim profilu na LinkedIn Shear twierdzi, że „zakłada, rozwija i prowadzi firmy od czasów studiów” i „nie planuje w najbliższym czasie wracać”.

W 2005 roku ukończył studia na Uniwersytecie Yale, uzyskując tytuł licencjata z informatyki.

Jak trafił do OpenAI?

W piątek OpenAI początkowo mianowało swojego dyrektora ds. technologii, Mirę Murati, na tymczasowego dyrektora generalnego.

Wygląda jednak na to, że była jedną z sygnatariuszek listu, który zaczął krążyć w poniedziałek wcześnie rano – i podpisanego przez setki innych pracowników OpenAI – wzywającego do rezygnacji zarządu i powrotu Altmana.

Associated Press nie była w stanie niezależnie potwierdzić, że wszystkie podpisy pochodziły od pracowników OpenAI.

Rzecznik OpenAI potwierdził, że zarząd otrzymał list, w którym stwierdzono również, że zarząd zastąpił Muratiego, wbrew najlepszym interesom firmy.

W swoim poście w serwisie X Shear napisał, że otrzymał telefon z propozycją „jedynej w życiu okazji” zostania tymczasowym dyrektorem generalnym OpenAI z siedzibą w San Francisco.

Powiedział, że zarząd firmy „podzielił się z nim sytuacją” i poprosił, aby objął to stanowisko. Szybko się zgodził.

„Przyjąłem tę pracę, ponieważ uważam, że OpenAI jest jedną z najważniejszych obecnie istniejących firm” – napisał.

Shear powiedział, że większość niedzieli spędził „pijąc z węża strażackiego tyle, ile to możliwe”, rozmawiając z zarządem, pracownikami i niewielką liczbą partnerów OpenAI.

Inwestorzy ze swojej strony starają się ustabilizować sytuację. Dyrektor generalny Microsoftu, Satya Nadella, w poście opublikowanym w X wczesnym poniedziałkowym rankiem stwierdził, że jest „niezwykle podekscytowany” możliwością zatrudnienia Altmana i Brockmana i „nie może się doczekać poznania” nowego zespołu zarządzającego OpenAI.

Shear był przez pewien czas stażystą w firmie Microsoft, choć z postu, który umieścił w serwisie X w lipcu, nie wynika, że ​​był zadowolony z czasu spędzonego w firmie. W odpowiedzi na post użytkowników X, w którym napisano: „Najgorszy rodzaj demona to taki, który płaci ci odrobinę za każdym razem, gdy zniszczysz kawałek siebie”.

Shear odpowiedział: „Kiedy odbywałem staż w firmie Microsoft, przy każdej wypłacie czułem się, jakbym otrzymywał pocztą zapłatę za kawałek mojej duszy”.

Co Shear mówi o odejściu Altmana?

W swoim poście na X Shear powiedział, że przed objęciem pracy sprawdził uzasadnienie zmian w OpenAI.

„Zarząd (gwiazdka) nie (gwiazdka) usunął Sama z powodu jakiejkolwiek konkretnej różnicy zdań w sprawie bezpieczeństwa, ich rozumowanie było zupełnie odmienne od tego” – napisał.

„Nie jestem na tyle szalony, aby podjąć tę pracę bez wsparcia zarządu przy komercjalizacji naszych niesamowitych modeli” – powiedział, odnosząc się do popularnych narzędzi sztucznej inteligencji firmy, takich jak ChatGPT i generator obrazów DALL-E.

„Nie mam nic poza szacunkiem dla tego, co zbudował Sam i cały zespół OpenAI” – powiedział.

„To nie tylko niesamowity projekt badawczy i oprogramowanie, ale niesamowita firma. Jestem tutaj, bo o tym wiem i chcę zrobić wszystko, co w mojej mocy, aby ją chronić i dalej rozwijać”.

Co Shear próbuje zrobić?

Shear powiedział, że chce osiągnąć trzy rzeczy w ciągu najbliższych 30 dni.

Oprócz zatrudnienia niezależnego śledczego, który „sporządzi pełny raport” na temat tego, co się wydarzyło, Shear powiedział, że chce kontynuować rozmowy z zainteresowanymi stronami i zreformować zarząd i zespoły kierownicze firmy w świetle niedawnych odejść.

Następnie powiedział, że „będzie wprowadzał zmiany w organizacji – łącznie z silnym naciskiem na wprowadzenie znaczących zmian w zarządzaniu, jeśli to konieczne”.

„Stabilność i sukces OpenAI są zbyt ważne, aby zamieszanie mogło je tak zakłócić” – powiedział.

Jakie jest podejście Sheara do sztucznej inteligencji?

W czerwcowym podkaście Shear powiedział, że ogólnie optymistycznie podchodzi do technologii, ale ma poważne obawy co do ścieżki sztucznej inteligencji w kierunku zbudowania czegoś „znacznie mądrzejszego od nas”, co stawia sobie za cel zagrażający ludziom. Jako inżynier powiedział, że jego podejście polegałoby na budowaniu systemów sztucznej inteligencji na małą i stopniową skalę.

„Jeśli istnieje świat, w którym przetrwamy… w którym zbudujemy sztuczną inteligencję, która jest mądrzejsza od ludzi i przetrwamy ją, stanie się tak dlatego, że zbudowaliśmy mniejsze sztuczną inteligencję i tak naprawdę zatrudnialiśmy tak wielu inteligentnych ludzi, nad iloma mogliśmy pracować i poważnie podejść do problemu” – powiedział Shear w czerwcu.

Zapytany w poniedziałek przez użytkownika X, jakie jest jego stanowisko w sprawie bezpieczeństwa sztucznej inteligencji, Shear odpowiedział: „To ważne”.