O nas
Kontakt

Ujawniono prawdziwe imię Banksy’ego? Wywiad z Unearthed 2003 zdaje się ujawniać tożsamość artysty

Laura Kowalczyk

Ujawniono prawdziwe imię Banksy'ego?  Wywiad z Unearthed 2003 zdaje się ujawniać tożsamość artysty

Odkryto zaginiony wywiad BBC z Banksym – jeden z najwcześniejszych znanych wywiadów radiowych z nim. A wraz z nim prawdopodobnie tożsamość tajemniczego artysty.

Słynny artysta graffiti z Bristolu, Banksy, najwyraźniej ujawnił swoje prawdziwe imię i nazwisko w nowo odkrytym wywiadzie z 2003 roku.

Wywiad – który do tej pory nie był nigdzie publikowany – został udostępniony po raz pierwszy w ramach specjalnego odcinka emitowanego dla programu The Banksy Story w BBC Radio 4.

Słynny artysta – który przez dziesięciolecia pozostawał anonimowy – rozmawiał z byłym korespondentem artystycznym BBC Nigelem Wrenchem z okazji otwarcia pokazu Banksy’ego o Turf War w 2003 roku we wschodnim Londynie.

Wrench zapytał, czy mógłby w wywiadzie użyć prawdziwego nazwiska Banksy’ego, powołując się na to, że gazeta The Independent posługiwała się nim już w przeszłości, prosząc artystę o potwierdzenie, czy nazywa się Robert Banks.

„To Robbie” – wyjaśnił Banksy.

Mamy to.

Albo my?

Mural autorstwa tajemniczego brytyjskiego artysty graffiti Banksy'ego na stacji benzynowej w Betlejem na Zachodnim Brzegu
Mural autorstwa tajemniczego brytyjskiego artysty graffiti Banksy’ego na stacji benzynowej w Betlejem na Zachodnim Brzegu

Jeden z najsłynniejszych artystów naszego stulecia zyskał sławę dzięki serii graffiti, które pojawiły się na budynkach w całym kraju i nosiły satyryczne motywy.

Zawsze wolał zachować nieznaną tożsamość, co pozwoliło mu kontynuować swoją sztukę bez ograniczeń związanych ze sławą. Jest to anonimowość, która służy również jako środek ochrony przed ściganiem przez policję.

Przez lata pojawiło się wiele spekulacji na temat tego, kim może być niesławny artysta uliczny. Teorii jest wiele, ale niektóre z nich wydają się bardziej wiarygodne niż inne.

Założyciel Massive Attack Robert del Naja, znany również pod pseudonimem 3D, jest także twórcą graffiti i jednym z najpopularniejszych kandydatów Banksy’ego. Korelacja między datami koncertów zespołu a nowymi dziełami sztuki dawała już fanom i detektywom-amatorom mnóstwo zajęć.

Inne scenariusze obejmują Jamiego Hewletta, współzałożyciela zespołu Gorillaz; Mieszkaniec Bristolu Robin Gunningham; Neil Buchanan, gospodarz kilku programów o sztuce dziecięcej w brytyjskiej telewizji, który w czasie pandemii został zmuszony do wydania oświadczenia, w którym zaprzeczył jego powiązaniom z personą Banksy’ego; oraz możliwość, że mógłby to być kolektyw artystów, a nie jednoosobowy zespół.

Widok na mural Banksy'ego dotyczący Brexitu, przedstawiający mężczyznę odrywającego flagę UE w Dover w Anglii
Widok na mural Banksy’ego dotyczący Brexitu, przedstawiający mężczyznę odrywającego flagę UE w Dover w Anglii

Ale teraz wydaje się, że to Robbie Banks.

Chyba, że ​​to pseudonim i nadal nie jesteśmy mądrzejsi… W końcu Banksy zawsze był niezwykle ostrożny, jeśli chodzi o ukrywanie swojej tożsamości, i wydaje się mało prawdopodobne, że powinien był pozwolić sobie na zsunięcie się maski… Nawet jeśli wywiad odbył się 20 lat temu i mógł mieć chwilową wpadkę.

Nadal. „Rob Banks”… Brzmi trochę zbyt schludnie, biorąc pod uwagę aktywistyczne skłonności artysty…

Biorąc wszystko pod uwagę, czy naprawdę musimy znać prawdziwą tożsamość Banksy’ego?

Rozwiąż zagadkę, a symbolicznie podważysz lub zniszczysz kuszącą nieuchwytność artysty i jego poczucie nieprzewidywalności. Mógłby być kimkolwiek i może o to właśnie chodzi. Anonimowość i tajemnica to dwie najważniejsze części marki Banksy, a ujawnienie jego/jej tożsamości oznaczałoby także odebranie artyście (lub artystom) głównego sposobu wypowiedzi artystycznej.

Więc może Robbie to pseudonim. A dalsze zgadywanie jest prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem.