O nas
Kontakt

„Eye Want To Hold Your Hand”: psychodeliczna mozaika basenowa Johna Lennona trafia na aukcję

Laura Kowalczyk

„Eye Want To Hold Your Hand”: psychodeliczna mozaika basenowa Johna Lennona trafia na aukcję

Kawałek artystycznego dziedzictwa Johna Lennona wkrótce trafi na aukcję. Sercem wyprzedaży „Rock, Pop & Film” w Bonhams, która odbędzie się 29 listopada, będzie kultowa mozaika „Psychedelic Eye”, zamówiona przez muzyka w 1965 roku. Szacuje się, że wartość tego dzieła osiągnie sześciocyfrową kwotę.

W 1964 roku John Lennon i jego ówczesna żona Cynthia kupili rezydencję w St George’s Hill w Kenwood w Surrey w Wielkiej Brytanii.

Na potrzeby odkrytego basenu Lennon zamówił ogromną mozaikę oka składającą się z 17 000 płytek, która miała spoglądać w górę ze ściany głębiny i wywoływać efekt psychodeliczny.

Zamówienie z 1965 roku, prawdopodobnie zaprojektowane przez samego Lennona, zostało stworzone przez Josepha Ritrovato, mistrza glazurnictwa, który również go zainstalował.

Dom Kenwood został sprzedany w 1968 roku po rozwodzie pary, ale halucynacyjna mozaika pozostawała w basenie do 1984 roku, kiedy to ówczesni właściciele Kenwood usunęli ją ze ściany basenu w celu konserwacji. W następnym roku panel został wystawiony publicznie podczas Międzynarodowego Festiwalu Ogrodniczego w Royal Festival Gardens w Liverpoolu. Stał na miejscu w ogrodach do 2002 roku, zanim obecni właściciele nabyli go w 2011 roku.

Teraz, prawie sześćdziesiąt lat po instalacji, dzieło trafi do sklepów w Bonhams 29 listopada, a szacunkową kwotę, którą dom aukcyjny określił jako „sześciocyfrową sumę”.

Mozaika Lennona „Psychedelic Eye”.
Mozaika Lennona „Psychedelic Eye”.

„Ta monumentalna mozaika jest uderzającym przykładem artystycznej wizji i wpływów Beatlesów” – stwierdziła w oświadczeniu Claire Tole-Moir, dyrektor ds. kultury popularnej w Bonhams w Londynie. „Dom Lennona w Kenwood na angielskiej wsi był dla niego wytchnieniem od uwagi opinii publicznej, jakiej doświadczał w okresie największej popularności The Beatles. Lennon spędzał bezczynne godziny w pobliżu basenu, a mozaikę można było oglądać nawet z jego ulubionego „pokoju słonecznego” na szczycie domu.

Dodała: „Ponieważ Kenwood nadal jest własnością prywatną, rzadko można zobaczyć cokolwiek z czasów, gdy mieszkał tam John Lennon, co czyni mozaikę „Psychedelic Eye” znaczącym artefaktem w historii Beatlesów”.

Wyprzedaż „Rock, Pop & Film” Bonhams odbędzie się 29 listopada w londyńskim Knightsbridge.