O nas
Kontakt

Green Rider: Brytyjscy aktorzy popierają plany uczynienia produkcji filmowej i telewizyjnej bardziej ekologiczną

Laura Kowalczyk

Green Rider: Brytyjscy aktorzy popierają plany uczynienia produkcji filmowej i telewizyjnej bardziej ekologiczną

Kim jest Green Rider i czy produkcje filmowe i telewizyjne mogą stać się bardziej przyjazne dla środowiska?

Ponad 100 brytyjskich aktorów popiera propozycję „Green Rider” – przyjaznej dla środowiska umowy pomiędzy wykonawcami a firmami zajmującymi się produkcją filmową i telewizyjną.

Gwiazdy takie jak Mark Rylance, Stephen Fry, Bella Ramsey, Paapa Essiedu i Natalie Dormer podpisały oświadczenie stworzone przez związek sztuk performatywnych i rozrywki British Equity, w którym określają warunki, jakich mogą żądać aktorzy, aby produkcje były mniej szkodliwe dla środowiska.

Equity twierdzi, że seria propozycji „wzmocni pozycję artystów” i pomoże im dodać do umów klauzule zmierzające do zmiany kultury środowiskowej.

Według Equity te proponowane porozumienia umowne między artystami i producentami „poprawią zrównoważony rozwój brytyjskiej branży telewizyjnej i filmowej”.

Zawodnicy to zbiór klauzul, które aktorzy mogą dodać do swojego kontraktu, szczegółowo określając swoje wymagania na planie. Często rymują się z wygórowanymi żądaniami, wystawnymi dodatkami i prywatnymi odrzutowcami w gotowości.

Z kolei Zielony Jeździec umieściłby w kontraktach gwiazd zobowiązania dotyczące praktyk przyjaznych środowisku, proponując takie klauzule, jak:

  • Aktorzy unikający dużych przyczep, prywatnych podróży lotniczych lub pojazdów drogowych napędzanych paliwami kopalnymi.
  • Producenci oferujący niskoemisyjne opcje transportu, takie jak pociągi i pojazdy elektryczne. (Jeśli nie zostanie to zaproponowane, należy przedstawić ważne wyjaśnienie.)
  • Podmioty biorące pod uwagę koszty emisji dwutlenku węgla/środowiska związane z dodatkowym jedzeniem lub prośby o wygodę, które wymagają od biegaczy opuszczenia terenu, i odpowiednio je zmniejszają.
  • Aktorzy dzielą przyczepy i garderoby, aby zmniejszyć zużycie energii.
  • Producenci przekazują artyście swój plan redukcji emisji dwutlenku węgla, demonstrując konkretne, wymierne działania mające na celu oszczędzanie emisji dwutlenku węgla oraz sposób, w jaki są one realizowane na planie.

Kilku aktorów dodało osobiste oświadczenia do propozycji Equity, w tym gwiazda The Last of Us Bella Ramsey.

Ramsey (19 l.) powiedział: „Equity Green Rider to praktyczna droga do pozytywnych zmian w branży filmowej i telewizyjnej pod względem zrównoważonego rozwoju. Możemy nakręcić wszystkie filmy na świecie o zmianach klimatycznych, ale jeśli podczas ich kręcenia nie będziemy mieć świadomości ekologicznej, nasze wysiłki będą powierzchowne. Media historycznie inspirowały zmiany, więc jestem podekscytowany wprowadzeniem tego Zielonego Jeźdźca i rozmowami, które wywoła”.

Program spotkał się jednak z pewnym sceptycyzmem, biorąc pod uwagę sprzeczne zachowania niektórych gwiazd, które w przeszłości krytykowano za podważanie ich wiarygodności w zakresie ochrony środowiska, a także negatywny wpływ i wysoki ślad węglowy wielu wysokobudżetowych programów telewizyjnych i programów telewizyjnych. filmy.

Branża znana z transportu aktorów i ekip filmowych po całym świecie na potrzeby filmowania, a także wielu niezrównoważonych praktyk związanych z kostiumami, rekwizytami i wydarzeniami promocyjnymi.

Według raportu przygotowanego przez Alberta z BAFTA (organizację ekologiczną, której celem jest zachęcanie branży produkcji telewizyjnej i filmowej do ograniczania ilości odpadów i śladu węglowego), średnio wysokobudżetowa produkcja filmowa wytwarza 2840 ton CO2.