O nas
Kontakt

Hiszpańska federacja piłkarska oskarżona o sfałszowanie oświadczenia Jenni Hermoso w sprawie „niedopuszczalnego” pocałunku

Laura Kowalczyk

Hiszpańska federacja piłkarska oskarżona o sfałszowanie oświadczenia Jenni Hermoso w sprawie „niedopuszczalnego” pocałunku

Według mediów sportowych Relevo.com oświadczenia wydane przez Hiszpańską Federację Piłki Nożnej po „niedopuszczalnym” pocałunku nie zostały wydane przez Jenni Hermoso, jak ludzie sądzili.

Hiszpańska Federacja Piłki Nożnej została oskarżona o „sfałszowanie” komentarzy gwiazdy Pucharu Świata Jenni Hermoso, z których wynika, że ​​zbagatelizowała ona kontrowersyjny pocałunek prezydenta federacji.

W środku ceremonii wręczenia medali nowo koronowanym mistrzom świata, która odbyła się w niedzielny wieczór w Australii, Luis Rubiales chwycił Hermoso za głowę i pocałował ją w usta.

Kilka minut później w transmisji na żywo Hermoso powiedziała, że ​​„nie podoba jej się to” i zapytała „ale co mogę zrobić?”

Tymczasem Rubiales stwierdził, że był to „drobny przejaw uczuć”, a osoby oburzone jego zachowaniem nazwał „idiotami”.

Próbując bagatelizować incydent, Hiszpańska Federacja Piłki Nożnej wydała oświadczenie, pozornie cytując Hermoso, a później opublikowała wideo z przeprosinami Rubialesa.

Jednak według hiszpańskiego portalu sportowego Relevo.com oświadczenia składane przez federację agencjom informacyjnym, takim jak AFP i EFE, są fałszywe i twierdzą, że te słowa nie pochodzą od Hermoso.

Manu Fernandez/Prawa autorskie 2023 AP.  Wszelkie prawa zastrzeżone
Prezydent hiszpańskiej federacji piłkarskiej Luis Rubiales (po prawej u góry) stoi z hiszpańską drużyną piłkarską biorącą udział w Pucharze Świata Kobiet po jej zwycięstwie w Pucharze Świata.

W opublikowanym tekście napisano: „(Pocałunek) był całkowicie spontanicznym, obopólnym gestem wynikającym z ogromnej radości ze zdobycia Pucharu Świata. Prezydent i ja mamy świetne relacje, jego zachowanie wobec nas wszystkich było znakomite i było to naturalne gest uczuć i wdzięczności”.

„Nie możemy już myśleć o geście przyjaźni i wdzięczności, zdobyliśmy Puchar Świata i nie zamierzamy odchodzić od tego, co ważne” – rzekomo dodała.

Słowa te zostały napisane przez dział komunikacji Hiszpańskiej Federacji bez konsultacji z samą zawodniczką, twierdzi Relevo.

Po skontaktowaniu się z nią Federacja Piłki Nożnej powiedziała TylkoGliwice, że opublikowane informacje są nieprawdziwe. Ich dział prawny bada zarzuty zawarte w artykule, ale nie zostanie wydane żadne publiczne oświadczenie.

Niecałe 24 godziny po wszczęciu „wewnętrznego postępowania” w sprawie „kwestii uczciwości” przeciwko Rubialesowi federacja zwołała na najbliższy piątek nadzwyczajne zgromadzenie ogólne, po którym złoży oświadczenie.

Przyszłość Rubialesa stoi pod znakiem zapytania, gdy staje przed najbardziej skomplikowanym momentem w swojej karierze.

Najwyższa Rada Sportu (CSD) może skierować sprawę do hiszpańskiego Trybunału Administracyjnego ds. Sportu, jeśli Hiszpańska Federacja nie podejmie działań.

„Wyobrażam sobie, że odpowiednie osoby porozmawiają z obiema zaangażowanymi stronami i sporządzą raport” – powiedział hiszpańskim mediom Victor Francos, hiszpański sekretarz stanu ds. sportu i przewodniczący CSD.

„Osobiście powiedziałem federacji, że to sprawozdanie musi być przejrzyste i pilne. Bo jeśli tak nie jest, jesteśmy oczywiście zobowiązani do podjęcia odpowiednich dodatkowych działań” – dodał.

Co wydarzyło się podczas lotu Sydney-Madryt?

Chociaż Relevo.com nie podaje swoich źródeł, media miały dostęp do tego, co wydarzyło się na kilka godzin przed wielką uroczystością w Madrycie.

Ponad 300 osób podróżowało samolotem do domu z zawodnikami reprezentacji Hiszpanii. Były wśród nich rodziny zawodników, działacze federacji, sztab, przedstawiciele instytucji sportowych itp.

Według hiszpańskich mediów, już w samolocie – a jeszcze przed rozpoczęciem imprezy – Rubiales podszedł do Jenni Hermoso i poprosił ją, aby nagrała z nim wideo, w którym przeprasza i wyjaśnia, co się stało. Ten film został później opublikowany w mediach społecznościowych.

Powiedział, że jego praca jest zagrożona i że potrzebuje jej pomocy, ale Hermoso odmówiła.

Relevo.com poinformowało, że zarówno Rubiales, jak i trener Hiszpanii Jorge Vilda rozmawiali z zawodniczką i jej rodziną, próbując zaradzić kryzysowi. Incydent zniweczył zwycięstwo zawodników, a oni chcieli położyć kres kontrowersjom.

Ale Rubiales w końcu nagrał wideo, przepraszając samodzielnie, gdy samolot wylądował w Doha na międzylądowanie.

„Prawdopodobnie popełniłem błąd. Muszę się do tego przyznać, bo to był moment maksymalnej euforii. (…) Uznaliśmy to za naturalne, nie było złych intencji żadnej ze stron” – powiedział szef piłkarskiej drużyny.

Pomimo tych wysiłków kontrowersje trwają.

Zwycięstwo nękane kontrowersjami

Na temat tego zdarzenia wypowiadało się wielu polityków, w tym pełniący obowiązki premiera Hiszpanii Pedro Sánchez, który stwierdził, że ten gest jest „niedopuszczalny”.

„Uważam również, że przeprosiny złożone przez pana Rubialesa są niewystarczające. Uważam nawet, że są niestosowne i że powinien pójść dalej” – dodał.

Pełniąca obowiązki minister równości Irene Montero oskarżyła Rubialesa w mediach społecznościowych o przemoc seksualną.

Nie wszyscy wydają się z tym zgadzać, matka Jenni Hermoso również rozmawiała z mediami zapytana o zachowanie Rubialesa: „Trzeba spojrzeć na fakt, że oni są mistrzami świata, reszta jest nieważna” – powiedziała.

Po tym oświadczeniu rodzina nie chciała już o tym rozmawiać.