O nas
Kontakt

„Kobiety po raz pierwszy mogły być sobą”: w pierwszej na świecie lesbijskiej marce podróżniczej

Laura Kowalczyk

„Kobiety po raz pierwszy mogły być sobą”: w pierwszej na świecie lesbijskiej marce podróżniczej

„Kiedy zaczynaliśmy w branży, nie chcieli nas czarterować. A teraz jesteśmy jednym z największych czarterów na świecie” – mówi założycielka Olivia Travel.

„Spędziłem życie wykonując tę ​​pracę. I to nie dlatego, że chciałam być świetną bizneswoman, ale dlatego, że chciałam zmieniać świat dla kobiet. A to jest mój pojazd: muzyka i podróże”.

Założycielką Olivii jest 71-letnia Judy Dlugacz. Założona w 1973 roku Olivia Records była grupą „radykalnych lesbijskich feministek”, które próbowały promować kobiety w zdominowanym przez mężczyzn przemyśle muzycznym.

15 lat później Judy dostrzegła lukę na rynku i w 1990 roku przekształciła swoją firmę w Olivia Travel, pierwszą lesbijską firmę turystyczną.

Potem było ponad 30 lat przygód, przyjaźni, miłości i wolności.

TylkoGliwice Travel spotkał się z Judy, aby dowiedzieć się więcej.

Wewnątrz pierwszej lesbijskiej firmy turystycznej

„Założyłem wytwórnię płytową dla kobiet, więc przez całe dorosłe życie byłem poza szafą” — wyjaśnia Judy.

„Ale kiedy pojechałem z moim partnerem na wakacje, byliśmy w środowisku, w którym byliśmy jedynymi i czułem się niepewnie”.

Właśnie ta świadomość uświadomiła Judy, że w branży turystycznej istnieje potrzeba stworzenia całkowicie kobiecej przestrzeni LGBTQ+. Bo czy to naprawdę wakacje, jeśli czujesz, że musisz ukryć część siebie?

Tak więc w 1989 roku Judy wysłała list do listy mailingowej swojej wytwórni płytowej, oferując 4-dniowy rejs na Bahamy z miejscem dla 600 kobiet.

Tak wiele osób chciało się zapisać, że musiała dodać dodatkowy przejazd. Wtedy wiedziała, że ​​na coś wpadła.

„Stało się to dość duchowym doświadczeniem, ponieważ kobiety mogły być wolne, być sobą, naprawdę dla wielu, po raz pierwszy”.

Stworzenie świata takiego, jaki powinien być

Judy z pasją i dumą mówi o Olivia Travel, o wszystkim, co osiągnęła i o środowisku, które stworzyli.

„To niezwykłe, co dzieje się na pokładzie. Ludzie stają się przyjaciółmi na całe życie. Wiele samotnych kobiet spotyka miłość swojego życia. Takie rzeczy zdarzają się cały czas”.

Na wyjazdy Olivii zapraszamy wszystkie kobiety i osoby transpłciowe, niezależnie od orientacji seksualnej.

„Ale stworzyliśmy również to środowisko, w którym nie jesteś „inny”. Wszyscy są przyjaciółmi. Nawet jeśli jesteście sobie obcy, czujecie więź” — mówi Judy.

Mówi o tym, jak ważne jest posiadanie przestrzeni dla kobiet, aby mogły być razem. Ale także, że jest to po prostu niesamowicie zabawne.

„Zanim wyjdziesz, jest coś innego. Czujesz się silniejszy. Czujesz się bardziej związany z ludźmi na wiele sposobów”.

„I to najszczęśliwsze miejsce na ziemi. Wiem, że czasami mówią, że Disney jest, ale nie, Olivia jest.

Podróż Olivii
Judy Długacz na pokładzie statku Olivia Travel w latach 90

Zmieniające się postrzeganie

Jednak nie zawsze było łatwo prowadzić lesbijską grupę podróżniczą.

„Kiedy zaczynaliśmy w branży, nie chcieli nas czarterować. A teraz jesteśmy jednym z największych czarterów na świecie” – mówi Judy w rozmowie z TylkoGliwice Travel.

Przez lata Judy ściśle współpracowała z firmami wycieczkowymi, aby poprawić warunki, których wcześniejsze homofobiczne postawy izolowały nawet ich własny personel.

I nie chodziło tylko o branżę turystyczną, wiele miejsc docelowych nie zawsze było przyjaznych podróżnikom z Olivii.

Judy opisuje, jak podczas rejsu na Bahamy spotkała się z protestem przeciwko osobom LGBT, podsycanym komentarzami miejscowych biskupów.

Rząd obiecał, że będzie chronić molo w Nassau, więc Judy i jej zespół zdecydowali, że kobiety zacumują, a następnie natychmiast wejdą na mniejszy statek i odwiedzą prywatną wyspę.

„Poszedłem do miasta, żeby zobaczyć, co się dzieje, i tam była całkiem duża demonstracja.

„Poprosiłem o rozmowę z szefem demonstracji i powiedziałem:„ jesteśmy tutaj jako dobrzy obywatele, którzy chcą pojechać na wakacje ”, a oni powiedzieli„ cóż, zgnijesz w piekle ”- Judy trwa.

Kiedy wracała do łodzi, zdała sobie sprawę, że na molo nie ma żadnej ochrony, jak obiecano.

„Więc po prostu weszli na molo i… więc zadzwoniłem do statku i powiedziałem:„ Idą na molo, zamknij właz ”.

Chociaż niektórzy podróżni już wyszli, wiele kobiet wciąż było na pokładzie i patrzyło, jak protestujący wykrzykują obelgi.

„Nagle protestujący ludzie zaczynają śpiewać te piękne pięcioczęściowe harmonie hymnów. I niewiele wiedzieli, że kobiety na pokładzie również znały hymny.

„Więc kobiety odśpiewały je demonstrantom. I nagle cała ta złość i energia rozproszyła się i przestali śpiewać, zeszli z molo i to było wszystko”.

Tydzień później premier, po rozmowach z Judy, pojawił się w telewizji, by zadeklarować, że osoby homoseksualne są mile widziane na Bahamach, wydając publiczne przeprosiny.

Jakie wakacje oferuje Olivia?

Wakacje biura podróży przyciągają osoby w różnym wieku – od późnych dwudziestych do osób po dziewięćdziesiątce.

„To cudowna rzecz, ponieważ nieczęsto ma się takie połączenie z innymi czasami i różnymi pokoleniami” — mówi Judy.

„Szczególnie w doświadczeniu tej społeczności, która tak naprawdę dopiero zaczęła się rozwijać w latach siedemdziesiątych, a dzisiaj doświadczyła tak niesamowitych zmian i wspaniałego rozwoju”.

Niezależnie od tego, czy szukasz przygody, czy relaksującego wypoczynku na plaży, każdy znajdzie coś dla siebie. Wywodzące się z muzyki wyjazdy Olivia Travels wciąż łączą się z rozrywką na wysokim poziomie, oferując m.in. szereg występów muzycznych i kabaretowych.

Ale kluczowym elementem jest to, że na każdą wycieczkę prywatnie czarterują cały ośrodek, łódź lub hotel.

W przeszłości odbyli nawet wycieczki do Rosji, Chin i Kenii. Popularne opcje obejmują teraz wyspy greckie – jedno z ulubionych miejsc Judy – Tahiti, Wyspy Galapagos i wędrówki po lodzie na Alasce.

Jedną z ich nowych ofert są mniejsze, przygodowe wycieczki po Stanach Zjednoczonych.

„Stany Zjednoczone to niezwykły kraj. Więc każdy chce tu przyjechać, pospacerować, pojeździć na rowerze i zobaczyć parki” – dodaje Judy.