O nas
Kontakt

Który kryptowalutowy blockchain jest preferowany przez organizacje terrorystyczne?

Laura Kowalczyk

Który kryptowalutowy blockchain jest preferowany przez organizacje terrorystyczne?

Szybko rozwijająca się sieć kryptograficzna o nazwie Tron stała się główną platformą transferów kryptowalut wspierających takie grupy jak Hamas i Hezbollah.

Szybszy i tańszy od swojego największego rywala Bitcoin, Tron wyprzedził swojego rywala jako platforma transferów kryptowalut powiązanych z grupami uznanymi za organizacje terrorystyczne przez UE, Izrael, USA i inne kraje, wynika z analizy Reuters.

Placówka ustaliła, że ​​konfiskaty kryptowalut ogłaszane przez izraelskie służby bezpieczeństwa od 2021 r. odzwierciedlają gwałtowny wzrost ataków na portfele Tron i spadek liczby konfiskat portfeli Bitcoin.

„Kiedyś był to Bitcoin, a teraz nasze dane pokazują, że te organizacje terrorystyczne coraz bardziej faworyzują Trona” – powiedziała Reutersowi Mriganka Pattnaik, dyrektor generalna nowojorskiej firmy analitycznej Merkle Science, powołując się na krótszy czas transakcji Tron i niskie opłaty i stabilność. .

Izraelskie Narodowe Biuro Finansowania Antyterroryzmu (NBCTF), odpowiedzialne za te konfiskaty, zamroziło 143 portfele Tron w okresie od lipca 2021 r. do października 2023 r., które według niego były powiązane z „wyznaczoną organizacją terrorystyczną” lub wykorzystane do „poważnego przestępstwa terrorystycznego”. – wynika z analizy Reutersa.

Przejmowanie kont kryptograficznych grup terrorystycznych

Po atakach Hamasu z 7 października, w których zginęło około 1200 osób, w izraelskich bombardowaniach i inwazji lądowej na Gazę zginęło około 14 000 osób. W swojej odpowiedzi Izrael zintensyfikował także kontrolę finansowania Hamasu.

Według Izraela prawie dwie trzecie izraelskich konfiskat Tron – 87 – miało miejsce w tym roku, w tym 39 portfeli należących do libańskiego Hezbollahu i 26 należących do Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu, sojusznika Hamasu.

Konfiskaty obejmowały także 56 portfeli Tron powiązanych z Hamasem, z których większość była powiązana z jedną giełdą z siedzibą w Gazie, o nazwie Dubai Co. For Exchange.

Kilka tygodni po ataku Hamasu Izrael ogłosił największe w dotychczasowej historii przejęcie kont kryptograficznych, zamrażając około 600 kont powiązanych z firmą Dubai Co., którą określa jako grupę terrorystyczną „ze względu na jej pomoc, jaką dostarczają organizacji terrorystycznej Hamas, w szczególności jej członkom” .” wojskowych, przekazując fundusze rzędu dziesiątek milionów dolarów rocznie.

Przedstawiciel Dubai Co., którego adres e-mail widniał w nakazie zajęcia, nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Ponad tuzin osób, których środki zostały zamrożone na 600 kontach, powiedziało Reuterowi, że korzystały z Tron, ale zaprzeczyły jakimkolwiek powiązaniom z Hamasem lub Islamskim Dżihadem, twierdząc, że handlowali kryptowalutami, aby pomóc swoim firmom lub finansom osobistym.

Tylko jedna z osób, która przedstawiła się jako Neo, stwierdziła, że ​​możliwe było, że pewnego razu przekazała pieniądze osobie powiązanej z Hamasem.

Szacunki dotyczące tego, ile pieniędzy dociera za pośrednictwem kryptowalut do zakazanych grup, są niewiarygodne, ponieważ trudno jest stwierdzić, czy pieniądze wysłane do zajętych portfeli były rzeczywiście przeznaczone dla tych grup.

Hayward Wong, rzeczniczka Tron, firmy zarejestrowanej na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, powiedziała, że ​​wszystkie technologie „w teorii można wykorzystać do wątpliwych działań”. Powiedział, że Tron nie ma kontroli nad tymi, którzy korzystają z jego technologii i że nie jest ona powiązana z grupami zidentyfikowanymi przez Izrael.

Wartość transakcji kryptograficznych i wykorzystywane do nich adresy portfeli cyfrowych można prześledzić w łańcuchu bloków – publicznej księdze stanowiącej podstawę kryptografii. Jednak osobom spoza organów ścigania lub platform handlu kryptowalutami trudno jest poznać prawdziwą tożsamość osób zaangażowanych w transakcje.

Jaka jest dominująca kryptowaluta w sieci Tron?

Osoby, z którymi konsultowała się agencja Reuters, stwierdziły również, że ich badania wykazały, że w sieci Tron dominowała kryptowaluta Tether.

Według danych CoinGecko, Tether jest trzecim co do wielkości tokenem kryptograficznym, którego wartość rynkowa wynosi 89 miliardów dolarów (81,29 miliarda euro), co oznacza wzrost o około jedną trzecią w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Tether, największa moneta typu stablecoin na świecie, jest zabezpieczona rezerwami i ma na celu utrzymanie kursu 1:1 do dolara. Firma stwierdziła w oświadczeniu, że regularnie śledzi i zamraża tokeny „wykorzystywane do niegodziwych celów” oraz koordynuje te wysiłki z organami ścigania.

Pomimo braku uznania poza kręgami kryptowalut, Tron jest dominującym blockchainem dla transakcji Tether, obsługującym obecnie tokeny o wartości 48 miliardów dolarów, według strony internetowej Tether. Według firmy danych Messari, średnia dzienna liczba transakcji na Tron osiągnęła 9,1 miliona w okresie od kwietnia do czerwca, co stanowi wzrost o ponad 70% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Justin Sun, który założył Tron w 2017 r., został w marcu pozwany przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) za rzekome sztuczne zawyżanie wolumenów obrotu i sprzedaż tokenów Tron jako niezarejestrowanego papieru wartościowego. Sun stwierdził, że oskarżenia SEC „nie mają podstaw”.