O nas
Kontakt

Makaron zapiekany na plaży: jak świętować największy letni festiwal we Włoszech

Laura Kowalczyk

Makaron zapiekany na plaży: jak świętować największy letni festiwal we Włoszech

Sierpniowe święto Ferragosto we Włoszech jest tradycyjnie obchodzone dużym lunchem na plaży.

Sierpień jest oficjalnie sezonem urlopowym we Włoszech. Podczas gdy turyści tłoczą się w miastach takich jak Wenecja i Rzym, Włosi kierują się w stronę morza.

Letnie wakacje na plaży są święte i wiele firm w całym kraju jest zamkniętych na tygodnie.

Przerwa kończy się 15 sierpnia Ferragosto, głównym świętem narodowym.

Jeśli podróżujesz do Włoch podczas uroczystości, jest wiele wydarzeń, w których możesz się zaangażować.

Ale warto też znać miejsca, których należy unikać, jeśli chce się uciec od tłumów.

Czym jest włoskie święto Ferragosto?

Święto Ferragosto 15 sierpnia wyznacza szczyt lata we Włoszech.

Święto wywodzi się z Feriae Augusti, święta cesarza Augusta ustanowionego w 18 rpne. Za jego rządów 1 sierpnia został ogłoszony dniem odpoczynku dla pracowników sektora rolnego po pracy z poprzednich miesięcy.

Około 5 rne Kościół katolicki poczuł potrzebę nadania temu świętu religijnego charakteru i przesunął datę na 15 sierpnia, uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Do niedawna prawie wszystkie sklepy i zakłady przemysłowe we Włoszech były zamknięte na cały sierpień i nastąpił masowy exodus nad morze.

Obecnie firmy ograniczają zamknięcia do około dwóch tygodni, ale pozostaje to jedno z najważniejszych świąt we Włoszech.

Jak Włosi świętują Ferragosto?

Najbardziej tradycyjnym sposobem świętowania Ferragosto jest ucieczka na plażę. Wiele gospodarstw domowych wypoczywa nad morzem przez cały sierpień, a 15-go jest punktem kulminacyjnym wakacji.

Zwyczajem jest duży grill lub lunch na świeżym powietrzu na plaży z rodziną i przyjaciółmi w dniu Ferragosto.

Ta praktyka ma swoje korzenie we włoskim reżimie faszystowskim. W latach dwudziestych rząd organizował wycieczki Ferragosto na plażę. Zorganizowali specjalne zniżki na przejazdy koleją nad morze, aby nawet klasa robotnicza mogła sobie pozwolić na podróż.

webandy
Sprzedawcy owoców to częsty widok latem na włoskich plażach.

Ponieważ jednak zorganizowane wycieczki nie wiązały się z wyżywieniem, zwyczajem stało się zabieranie suchego prowiantu. To przekształciło się w ekstrawagancki posiłek, często obejmujący zaskakująco ciężkie potrawy, takie jak zapiekanki z makaronem i nadziewane warzywa.

Czy wszystko we Włoszech jest zamknięte w sierpniu?

Kiedyś znalezienie otwartej restauracji w mieście wokół Ferragosto było wyzwaniem, teraz już tak nie jest.

Wiele firm wciąż jest zamkniętych, ale wzrost liczby odwiedzających latem oznacza, że ​​restauracje, bary, lodziarnie i atrakcje turystyczne zwykle pozostają otwarte.

W rzeczywistości wiele miast organizuje teraz imprezy przez cały sierpień, aby zaspokoić wzrost ruchu turystycznego. Niektóre, jak Rzym i Bolonia, zakładają kina plenerowe, podczas gdy w apulijskim mieście Bari odbywa się festiwal jazzowy, aw Macerata w Le Marche odbywa się festiwal operowy.

27 sierpnia w Melpignano w Apulii odbywa się Noc Taranty, festiwal celebrujący tradycyjną muzykę ludową i taniec. W Sienie 16-go odbywają się słynne wyścigi konne Palio.

Większość głównych atrakcji turystycznych pozostaje otwarta, w tym galeria Uffizi we Florencji i Pałac Książęcy w Wenecji. Jednym z nielicznych wyjątków są Muzea Watykańskie, które są zamknięte 15 sierpnia.

Jak nie podróżować po Włoszech w sierpniu

Największym podróżniczym błędem popełnianym w sierpniu jest jazda samochodem. Ponieważ ludzie przemieszczają się tam iz powrotem znad morza, włoskie drogi są koszmarem wokół Ferragosto.

Autostrady stają się znacznie bardziej ruchliwe, a mniejsze drogi, które prowadzą do nadmorskich wakacyjnych miejsc, często są zatłoczone.

Włoski rząd co roku wydaje ostrzeżenia dotyczące podróży, aby pomóc kierowcom unikać godzin szczytu. Publikuje kalendarz, który koduje kolorami dni pod względem natężenia ruchu.

Żółty sygnalizuje duży ruch, czerwony oznacza duży ruch z możliwymi warunkami krytycznymi, a czarny oznacza krytyczne poziomy ruchu.

Weekendy są często klasyfikowane jako czerwone, podczas gdy poranki 12 sierpnia mają obecnie czarne ostrzeżenie.

Generalnie władze odradzają jazdę w piątki i poniedziałki rano.