O nas
Kontakt

„Moonwalkers”: te buty na pasku napędzane sztuczną inteligencją sprawią, że będziesz chodzić trzy razy szybciej

Laura Kowalczyk

„Moonwalkers”: te buty na pasku napędzane sztuczną inteligencją sprawią, że będziesz chodzić trzy razy szybciej

Obsługiwanych przez sztuczną inteligencję, słynnych z TikTok „Moonwalkerów” można przypiąć do butów, aby osiągnąć maksymalną prędkość marszu wynoszącą 11 km/h.

Wyobraź sobie, że możesz szybko pobiec po zakupy lub wyprowadzić psa na spacer tak szybko, jakbyś szedł po ruchomym chodniku.

Amerykański start-up Shift Robotics wynalazł urządzenie, które można przypiąć do własnych butów i zwiększyć prędkość chodzenia nawet o 250%.

Zgadza się, możesz iść z prędkością do 11 km/h, czyli około trzy razy szybciej niż normalnie.

„Moonwalkery” wyglądają jak łyżwy, ale nie jeżdżą na luzie – dzięki czemu nie stracisz równowagi.

Dzięki algorytmom uczenia maszynowego poruszają się tylko wtedy, gdy Ty to robisz: mogą się zatrzymać, kiedy chcesz, zablokować możliwość wchodzenia lub schodzenia po schodach i automatycznie regulują prędkość, gdy schodzisz w dół.

Załóżmy, że masz zamiar wskoczyć do autobusu: wystarczy unieść prawą piętę, a następnie postawić ją z powrotem na podłożu, aby hamulec elektroniczny całkowicie zablokował koła.

Aby powrócić do chodzenia w tempie biegu, należy wyjść z tego „trybu blokady”, unosząc prawą piętę w powietrze i obracając ją zgodnie z ruchem wskazówek zegara, trzymając palec u nogi na ziemi.

Film przedstawiający buty udostępniony na TikToku stał się wirusowy na początku tego roku i zgromadził do tej pory 24,9 miliona wyświetleń.

„Wspieraj chodzenie, nie zastępuj go”

Założyciel i dyrektor generalny firmy, Xunjie Zhang, twierdzi, że pomysł na jego wynalazek zrodził się po niemal wypadku na skuterze w drodze do pracy. Wtedy zadał sobie pytanie, dlaczego on, podobnie jak wielu innych, nigdy nie szedł do pracy pieszo.

„Wiele osób nie polega na chodzeniu. Jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że jest to znacznie bezpieczniejsze, wygodniejsze i lepsze dla środowiska” – stwierdziła Shift Robotics na swojej stronie finansowania społecznościowego na Kickstarterze.

Problem, jak stwierdził zespół, polega na tym, że chodzenie jest po prostu zbyt wolne i nieefektywne. „Dlatego naszą misją było ulepszanie chodzenia, zamiast je zastępować”.

Wraz z zespołem inżynierów zajmujących się napędem odrzutowym w Instytucie Robotyki Carnegie Mellon oraz robotykami i projektantami tenisówek Zhang spędził ostatnie pięć lat na próbach zaprojektowania najszybszych butów na świecie „opierając się na własnej inżynierii ciała”.

Shift Robotics twierdzi, że w przeciwieństwie do jazdy na łyżwach, Moonwalkers nie wymagają żadnych umiejętności do nauki – to prawdziwe chodzenie. Według firmy sztuczna inteligencja dostosowuje się do chodu każdego użytkownika, a algorytmy uczą się wzorców chodzenia użytkownika w mniej niż 10 krokach.

„Podobnie jak ruchome chodniki na lotniskach, z każdym krokiem przenośnik taśmowy porusza się pod twoimi stopami” – Zhang powiedział Insider. „Im szybciej idziesz, tym szybciej buty idą z tobą”.

„Zakaz swobodnego poruszania się” to jedna z największych funkcji bezpieczeństwa Moonwalkerów, dodał: „Jeśli nie chodzisz, są całkowicie zablokowane”.

Buty zapinane są na magnetyczną klamrę, którą można odpiąć w przypadku awarii urządzenia – dodał.

Zespół wypuścił grę Moonwalkers na Kickstarterze w październiku 2022 r. i od tego czasu zebrał prawie 330 000 dolarów (303 600 euro).

Buty testowały osoby w wieku od 15 do ponad 60 lat i większość osób była w stanie chodzić w nich „całkiem sprawnie” w ciągu 10–15 minut od ich założenia, Zhang powiedziała publikacji.

Moonwalkery są obecnie dostępne wyłącznie w Stanach Zjednoczonych w cenie 1399 dolarów (1287 euro) za parę.

Wysoka cena wywołała sarkastyczne komentarze w mediach społecznościowych.

„Tak drogie wrotki?” jeden z użytkowników TikTok napisał o wirusowym filmie TikTok. „Beatowy chodnik w moim mieście nigdy by tego nie umożliwił” – czytamy w innym komentarzu.

Więcej informacji na temat tej historii można znaleźć w filmie w odtwarzaczu multimedialnym powyżej.