O nas
Kontakt

Na żywo. Według grupy „zdrajcy” zabili szefa Wagnera Jewgienija Prigożyna

Laura Kowalczyk

Na żywo.  Według grupy „zdrajcy” zabili szefa Wagnera Jewgienija Prigożyna

Śledź najnowsze informacje na temat rzekomej śmierci rosyjskiego przywódcy najemników Jewgienija Prigożyna w katastrofie lotniczej w środowy wieczór.

08:41

Co wiemy do tej pory

  • Uważa się, że przywódca wagnerowski Jewgienij Prigożin zginął w katastrofie lotniczej na północ od Moskwy
  • Na miejscu katastrofy wydobyto 10 ciał, w tym siedmiu pasażerów i trzech członków załogi
  • Uważa się, że jednym z zabitych jest Dmitrij Utkin, współzałożyciel Wagnera
  • Na temat zdarzenia krążą spekulacje. Rosyjskie media państwowe podają, że samolot zapalił się po uderzeniu w ziemię. Jednak powiązany z Wagnerem kanał Telegram Gray Zone twierdzi, że został zestrzelony przez rosyjskie wojsko
  • Rozpoczęło się śledztwo w sprawie przyczyn katastrofy
  • Ani Kreml, ani rosyjskie Ministerstwo Obrony nie skomentowały rzekomej śmierci Prigożyna
  • Na początku tego roku Prigożyn przewodził nieudanej rebelii zbrojnej w Rosji, maszerując na Moskwę. Prezydent Rosji Władimir Putin potępił wówczas „zdradę kraju”.
10:25

Kim są pozostali najemnicy Rosji?

Pozorna śmierć Jewgienija Prigożyna po raz kolejny skierowała uwagę mediów na rosyjską grupę najemników Wagnera.

Ale są też inni.

Wiele bogatych i potężnych własnych prywatnych firm wojskowych (PMC) w Rosji, a z stolarki wychodzi coraz więcej.

Rekrutują eklektyczną mieszankę byłych sił specjalnych, więźniów, ekstremistów, włóczęgów, ćpunów adrenaliny i wszystkich pośredników i działają na całym świecie.

Dowiedz się więcej o rosyjskiej broni do wynajęcia i jej działaniu poniżej.

10:19

Analityk twierdzi, że śmierć Prigożyna to „lekcja”.

Doniesienia o śmierci szefa Wagnera Jewgienija Prigożyna będą wiadomością dla innych, powiedziała w Telegramie Tatiana Stanovaya, starsza specjalistka w Carnegie Russia Eurasia Center.

„Z punktu widzenia Putina, a także sił bezpieczeństwa i wojska śmierć Prigożyna musi być lekcją dla wszystkich potencjalnych naśladowców” – stwierdziła.

„Bez względu na to, co spowodowało katastrofę lotniczą, wszyscy uznają to za akt zemsty i odwetu” ze strony Kremla, a „Kreml tak naprawdę nie stanałby w tym na przeszkodzie”.

Do środowej nocy katastrofy lotniczej, w której według doniesień zginęli inni czołowi oficerowie Wagnera, doszło po zwolnieniu najwyższego generała powiązanego z Prigożynem ze stanowiska dowódcy sił powietrznych.

Gen. Siergiej Surowikin, który w pewnym momencie dowodził rosyjską operacją na Ukrainie, nie był widziany publicznie od czerwcowego buntu Wagnera, po tym jak nagrał wideo wzywające siły Prigożyna do wycofania się.

(AP)

10:12
Środa, 23 sierpnia 2023 r., pokazuje miejsce katastrofy prywatnego odrzutowca w pobliżu wsi Kuzhenkino w obwodzie twerskim.
Rosyjscy żołnierze strzegą drogi w kierunku katastrofy prywatnego odrzutowca w pobliżu wsi Kuzhenkino w obwodzie twerskim, Rosja, wczesny czwartek, 24 sierpnia 2023 r.
Uważa się, że prywatny odrzutowiec, którym przywódca Wagnera podróżował na lotnisku w Petersburgu w Rosji, 9 maja 2023 r.
Mężczyźni wieszają flagę „PMC Wagner” pod nieformalnym pomnikiem obok dawnego „PMC Wagner Center” w Petersburgu, Rosja, wczesny czwartek, 24 sierpnia 2023 r.
09:37

Jewgienij Prigozhin – awanturnik

Jewgienij Prigożin wywołał wiele zamieszania w rosyjskiej polityce.

Niemal codziennie trafiał na pierwsze strony gazet w związku z wojną na Ukrainie, rzucając ogień na rosyjski establishment wojskowy i otwarcie kwestionując kremlowskie narracje na temat konfliktu.

Dzięki temu zyskał szacunek niektórych Rosjan, ale narobił sobie wrogów w salach władzy.

Prigożin, były sojusznik prezydenta Rosji, wysłał swoją armię najemników na jedne z najcięższych bitew na Ukrainie, odgrywając integralną rolę w zdobyciu ukraińskiego miasta Bachmut w wielomiesięcznych krwawych zmaganiach.

Wcześniej prowadził farmę trolli, wtrącając się w wybory w USA, co wtrąciło go w konflikt z FBI, a także wykorzystywał swoich prywatnych bojowników do podejrzanych interesów na całym kontynencie afrykańskim.

„Prigożin to postać budząca głęboką złą opinię” – profesor Marka Galeottiego, analityk rosyjskiej polityki, powiedział w kwietniu TylkoGliwice. „To człowiek, który powstał, robiąc wszystko, czego chcą Putin i Kreml, i oczywiście bardzo dobrze sobie przy tym radzi”.

Władza Prigożyna spoczywała na Wagnerze – żaden inny rosyjski polityk nie dysponował taką siłą militarną – a jego ogromną fortunę „zgromadzono na ochronie słabych afrykańskich reżimów w zamian za ich kopalnie złota”, Mark Beissingerprofesor polityki na Uniwersytecie Princeton, powiedział także w kwietniu TylkoGliwice.

Podbudowany sukcesami na Ukrainie wdał się w bójki z gubernatorem Petersburga i zaatakował establishment wojskowy w związku z jego kampanią przeciwko Kijowowi.

Otwarcie się sprzeciwił twierdzenia Kremla, że ​​walczy z nazistami na Ukrainie, co jest fałszywym argumentem, którego Kreml wielokrotnie używał, aby usprawiedliwić inwazję. W tym samym miesiącu szef najemników najwyraźniej wezwał do zaprzestania walk.

„Prigozhin to… ktoś, kto potrafi znaleźć sposoby na funkcjonowanie systemu, ale zawsze w pewnym stopniu na jego krawędzi, na granicach tego, co jest akceptowalne, i przesuwa te granice” – powiedział Beissinger.

„Nie identyfikuje się z elitą oligarchiczną, ale jest wobec niej outsiderem, tak bogatym, jak jest teraz”.

Sprawy osiągnęły punkt kulminacyjny, gdy 24 czerwca Prigożin poprowadził zbrojny bunt w Rosji, podczas którego najemnicy Wagnera maszerowali na Moskwę.

Prezydent Władimir Putin potępił wówczas rebelię jako „zdradę” i „cios w plecy”, obiecując ją pomścić. Zarzuty wobec Prigożyna wkrótce zostały wycofane w ramach tajnego porozumienia, na mocy którego siły najemne zesłano na Białoruś.

Od tego czasu nie rzucał się w oczy, chociaż według doniesień nadal przyjeżdżał do Rosji.

Analityk Galeotti powiedział w marcu TylkoGliwice, że Progożin „nie doceniał tego, że bawi się z dużymi chłopcami”, gdy atakował Kreml i rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Zasugerował, że „były bandyta” mógł posunąć się za daleko, „przechwalając się” i „wylewając jad” na rosyjskich brokerów władzy.

„To człowiek z bardzo silną skłonnością do złośliwości. Pokusiłbym się o stwierdzenie, że jego głównym hobby są wendety” – dodał Galeotti.

Uważa się, że Prigożin pochodzi z klasy robotniczej i spędził dziewięć lat w więzieniu za kradzież w okresie upadku Związku Radzieckiego w latach 80.

Następnie założył firmę Concord Catering, która zdobyła miliardowe kontrakty na wyżywienie rosyjskich szkół i wojska oraz organizację bankietów na Kremlu.

Powszechnie uważa się, że właśnie tam po raz pierwszy dostał się do ucha Putina i przyjął rzekomy przydomek „szef kuchni Putina”.

08:48

Putin jest zaangażowany, sugeruje prezydent USA

Joe Biden stanowczo zasugerował, że prezydent Rosji Władimir Putin był zamieszany w doniesienia o śmierci Jewgienija Prigożyna.

„Nie wiem na pewno, co się stało, ale nie jestem zaskoczony” – powiedział amerykański prezydent. „W Rosji nie dzieje się wiele rzeczy, za którymi nie stoi Putin. Ale nie wiem wystarczająco dużo, żeby znać odpowiedź.

08:43