O nas
Kontakt

Szwedzki parlament ułatwia młodym ludziom zmianę płci

Laura Kowalczyk

A view of the Swedish Parliament as lawmakers vote on the new gender identity law, in Stockholm, Wednesday, April 17, 2024.

Dwie największe partie centroprawicowej koalicji rządzącej poparły ustawę, która ostatecznie została łatwo przyjęta.

Szwedzki parlament przyjął ustawę obniżającą wiek, w którym można zmienić tożsamość płciową z 18 do 16 lat.

Osoby poniżej 18 roku życia nadal potrzebują zgody opiekuna, lekarza i Krajowej Rady ds. Zdrowia i Opieki Społecznej.

Prawo stanowi również, że nie jest już wymagana oficjalna diagnoza dysforii płciowej – stanu psychicznego, którego doświadczają osoby, których ekspresja płciowa nie odpowiada ich tożsamości płciowej.

Ustawa została przyjęta większością głosów 234 do 94 pod nieobecność 21 prawodawców, po debacie, która trwała prawie sześć godzin.

Szwecja dołącza do szeregu krajów o podobnych przepisach, w tym Danii, Norwegii, Finlandii i Hiszpanii.

Johan Hultberg z partii Umiarkowani, na której czele stoi premier Szwecji Ulf Kristersson, nazwał wynik „satysfakcjonującym”. Hultberg skomentował, że ustawa stanowi „ostrożną, ale ważną reformę dla bezbronnej grupy”. Cieszę się, że mamy już to za sobą.”

Kilka osób za pośrednictwem Twittera pogratulowało Hultbergowi dbania o ustawodawstwo. Doradca polityczny szwedzkiego Ministra Klimatu i Środowiska skomentował: „Największe wyrazy uznania dla @HultbergJohan (M) za jego wysiłki w dzisiejszej debacie na temat ustawy o tożsamości płciowej”.

Centroprawicowa koalicja Kristerssona była podzielona w tej kwestii, przy czym umiarkowani i liberałowie w dużej mierze poparli ustawę, podczas gdy mniejsi chadeci byli jej przeciwni.

Przeciwko ustawie sprzeciwili się także Szwedzcy Demokraci, społecznie konserwatywna partia o skrajnie prawicowych korzeniach, która wspiera rząd w parlamencie, ale nie jest częścią koalicji rządzącej.

Lider partii Jimmie Åkesson napisał w X, że „należy zbadać, w jakim stopniu szwedzcy podatnicy muszą opłacać operację korekcji płci”.

Peter Sidlund Ponkala, przewodniczący Szwedzkiej Federacji na rzecz Praw Lesbijek, Gejów, Biseksualistów, Transpłciowych, Queer i Interseksualnych, znanej pod szwedzkim akronimem RFSL, nazwał przyjęcie tej ustawy „krokiem we właściwym kierunku” i „uznaniem dla każdego, kto od dziesięcioleci czekaliśmy na nowe prawo”.

W ubiegły piątek niemieccy ustawodawcy zatwierdzili podobne przepisy, ułatwiające osobom transpłciowym, interseksualnym i niebinarnym zmianę nazwiska i płci w oficjalnych aktach bezpośrednio w urzędach stanu cywilnego.