O nas
Kontakt

Światowe Mistrzostwa Judo w Budapeszcie dobiegają końca

Laura Kowalczyk

Ostatniego dnia zawodnicy w kategoriach poniżej i powyżej 100 kg zdobyli złoto po ekscytujących trzech dniach zawodów na Węgrzech.

Zawody Judo Masters dobiegają końca w Budapeszcie na Węgrzech. Trzeciego dnia zawodów kategorie wagi ciężkiej zajęły centralne miejsce i walczyły o tytuł mistrza.

W kategorii -90 kg mistrz olimpijski Bekauri zmierzył się ze swoim rodakiem Maisuradze i mimo zaciętej walki zdołał odnieść taktyczne zwycięstwo nad gruzińskim mistrzem świata, koronując Bekauriego na dwukrotnego mistrza weteranów.

Medale wręczył prezydent IJF Marius Vizer.

Ważąca -78 kg mistrzyni świata Inbar Lanir z Izraela płonęła przez cały dzień, szybko i skutecznie kończąc swoje zawody.

Nie inaczej było w finale – zdobywając złoty medal w niecałą minutę przeciwko Malonga z Francji. Lanir może się teraz poszczycić swoim pierwszym tytułem Masters, imponującym wyróżnieniem, które może dodać do swojej kolekcji.

Członek Komitetu Wykonawczego IJF i członek MKOl Yasuhiro Yamashita wręczył medale.

„Jestem w ćwierć Węgrzech i mam tu rodzinę, czuję się jak w drugim domu i naprawdę miło jest tu być, a atmosfera jest świetna i wszyscy są tacy mili, więc zawsze cieszę się, że mogę przyjechać do Budapesztu” — powiedział Lanir.

W kategorii -100 kg były mistrz świata Uzbekistanu Turobojew zmierzył się z Izraelczykiem Paltchikiem. Sprytna zmiana kierunku przyniosła Turoboyevowi drugie waza-ari ku radości jego fanów. Pierwsze złoto Masters dla Uzbekistanu od ponad 10 lat.

Medale wręczył wiceprezydent IJF Carlos Zegarra.

„Kiedy zdobyłam medal Mistrzostw Świata w Taszkiencie, bardzo płakałam na scenie, pokazując łzy szczęścia. Po ośmiu miesiącach, kiedy wygrałem Masters, to jest ten sam moment, to dla mnie naprawdę szczęśliwy moment świętowania tutaj na Węgrzech” – powiedział Turobojew.

IJF
Final Temur Rachimow (TJK) vs Martti Puumalainen (FIN).

Francuzka Romane Dicko również mocno zaatakowała i zdobyła złoto w swoim taktycznym judo.

Członek KE IJF i wiceminister sportu Chin Zhou Jinqiang wręczył medale.

Ważący +100 kg Fin Martti Puumalainen był w najlepszej formie w swoim życiu. Pokonał wszystkich na swojej drodze do złotego medalu i zdobył tytuł Masters.

Medale wręczył wiceprezydent IJF Laszlo Toth.

Obecny był Shohei Ono, dwukrotny mistrz olimpijski i trzykrotny mistrz świata. Inspiracją, której obecność na Węgrzech promowała judo i inspirowała nowe pokolenia.