O nas
Kontakt

Policja prowadzi dochodzenie w sprawie podejrzenia „meteorytu” po odkryciu dziury w dachu samochodu w Strasburgu

Laura Kowalczyk

Policja prowadzi dochodzenie w sprawie podejrzenia „meteorytu” po odkryciu dziury w dachu samochodu w Strasburgu

Straż pożarna w Strasburgu we Francji podała, że ​​podejrzewa, że ​​przyczyną katastrofy jest „upadek ciała gwiezdnego”.

Urzędnicy w Strasburgu prowadzą dochodzenie w sprawie podejrzenia uderzenia meteorytu po tym, jak w zaparkowanym samochodzie znaleziono dziurę w dachu o średnicy 50 centymetrów.

Straż pożarna została wezwana w poniedziałek wcześnie rano po zgłoszeniu dymu wydobywającego się z samochodu zaparkowanego na przedmieściach miasta w północno-wschodniej Francji.

„Po rekonesansie przeprowadzonym przez pierwszy zespół podejrzewamy upadek ciała gwiazdowego” – napisała regionalna straż pożarna Bas-Rhin Sdis w swoim raporcie interwencyjnym opublikowanym w południe.

„Kiedy dotarliśmy na miejsce, zauważyliśmy stosunkowo duże uderzenie, o średnicy około 50 centymetrów, które przebiło dach, podwozie i zbiornik paliwa pojazdu” – powiedział AFP kapitan straży pożarnej Matthieu Colobert.

Poszukiwania wykazały brak radioaktywności.

Śledczy podejrzewają uderzenie meteorytu
Śledczy podejrzewają uderzenie meteorytu

„Nie znaleziono żadnego obiektu” – kontynuował. „Albo obiekt był tak mały, że nie możemy go znaleźć, albo uderzenie było tak duże, że obiekt rozpadł się i zamienił w pył” – zasugerował.

Colobert powiedział, że jego zespół rzeczywiście ma „podejrzenia” co do znalezionego na miejscu żwiru o szerokości około dwóch centymetrów. Zostało przekazane policji do dalszej analizy.

Rzecznik policji powiedział AFP: „Jest mniej więcej wielkości orzecha laskowego, wygląda jak spalone drewno i jest bardzo lekki”. Zapowiedział, że przedmiot zostanie wysłany do Paryża do wydziału medycyny sądowej.

„To, czy obiekt przybył z kosmosu, oto jest pytanie” – powiedział funkcjonariusz policji. „Nawet marmur wystrzelony z bardzo dużą prędkością podczas opadania może wyrządzić szkody. Musimy jednak udowodnić, że jest to obiekt przybyły z kosmosu”.