O nas
Kontakt

Przegląd kultury: Szczęśliwy Chucky, osławiony dzień lalki-zabójcy

Laura Kowalczyk

Przegląd kultury: Szczęśliwy Chucky, osławiony dzień lalki-zabójcy

Tego dnia obchodzony jest Chucky, czyli Notoryczny Dzień Lalki Zabójcy. Tak, jest na to dzień.

Zaledwie sześć dni przed Halloween świat świętuje morderczą lalkę z horrorów Child’s Play – z których pierwszy trafił do kin 9 listopada 1988 roku.

Chucky od samego początku stał się ikoną popkulturowego horroru, do tego stopnia, że ​​stał się slasherem o zjawiskach nadprzyrodzonych Dziecinnie proste stał się znany jako Chucky ze względu na popularność tego głównego bohatera. Choć może się to wydawać głupie, postać ta na swój sposób zrewolucjonizowała gatunek horroru, ponieważ wielu przypisuje serii Chucky wszechobecny podgatunek nawiedzonych zabawek – ostatnio widziany w takich filmach jak Annabelle I M3GAN.

Dla pogan wśród Was Chucky to lalka opętana przez duszę seryjnego mordercy Charlesa Lee Raya, zwanego Chucky (w tej roli Brad Dourif). Kiedy ten ostatni zostaje postrzelony i zdaje sobie sprawę, że nie zdąży, przenosi swoją duszę w lalkę.

Tak jak ty.

W ośmiu dotychczasowych filmach Chucky zawsze próbuje ponownie zawładnąć ludzkim ciałem, aby kontynuować swój morderczy szał. Filmy są cenną częścią kultury horroru, zwłaszcza że łączą w sobie elementy kampu i czarnego humoru z kilkoma przyzwoitymi horrorami.

Jak zatem świętować Chucky, Dzień Notorycznej Lalki Zabójcy?

Cóż, możesz zorganizować imprezę kostiumową Chucky’ego, używać hashtaga #ChuckNotoriousKillerDollDay w mediach społecznościowych tak często, jak to możliwe, lub po prostu oglądać Dziecinnie proste Ponownie.

Jeśli chodzi o nas, tutaj, w TylkoGliwice Culture, postanowiliśmy uczcić kultową złą lalkę, przedstawiając kilka faktów na temat szczęśliwego noża, który odrzucił Cabbage Patch Kid.

Kumpel!

Heeeere's Chucky
Heeeere’s Chucky

Wiele osób uważa, że ​​inspiracją dla lalki były Cabbage Patch Kids, jednak w rzeczywistości na twórczość Dona Manciniego miała wpływ lalka Hasbro dla chłopców z lat 80., My Buddy. Reżyser Child’s Play Tom Holland potwierdził nawet, że lalka My Buddy rzeczywiście była inspiracją dla wyglądu Chucky’ego. Nawet po ponownym uruchomieniu Child’s Play w 2019 r. zmieniono nazwę linii lalek na „Buddi”. Mancini zainspirował się także odcinkiem „The Living Doll” w Strefie mroku, w którym pojawiła się zła lalka o imieniu Talky Tina.

Co jest w imieniu?

Nazwany na cześć trzech zabójców
Nazwany na cześć trzech zabójców

Zanim został przeklęty w postać lalki, Charles Lee Ray był prawdziwym zagrożeniem dla społeczeństwa. Ale czy wiesz, że jego imię nie jest przypadkowe? Jego imię, Charles, nawiązuje do Charlesa Mansona, osławionego przywódcy sekty, który był organizatorem wielu morderstw pod koniec lat 60-tych. Jego drugie imię, Lee, nawiązuje do Lee Harveya Oswalda, odpowiedzialnego za zabójstwo JFK. Chyba, że ​​był Patsy, jak udowodniło Archiwum X. I wreszcie Ray, pochodzi od Jamesa Earla Raya, który zastrzelił bohatera praw obywatelskich, doktora Martina Luthera Kinga Jr. A więc, co kryje się pod nazwą? Mnóstwo!

Marionetka wolna od CGI

Jest na nim mnóstwo sznurków
Jest na nim mnóstwo sznurków

Dziecinnie proste nie wymagał żadnych efektów specjalnych i wykorzystywał sztukę efektów praktycznych, ponieważ do ożywienia lalki wykorzystano złożoną animatronikę. Za każdym razem, gdy lalka pojawiała się na ekranie, do utrzymania lalki w ruchu potrzeba było około 11 zawodowych lalkarzy. Lalkarzami dowodził Brock Winkless, który poruszał ustami Chucky’ego za pomocą sterowania radiowego, mając na sobie urządzenie rejestrujące ruch jego ust. Pozostali byli odpowiedzialni za obsługę reszty lalki. W niektórych przypadkach wykorzystano prawdziwych aktorów, w tym Johna Franklina, który zagrał w przerażającym filmie Dzieci kukurydzy zaledwie kilka lat wcześniej. Całkiem niezłe CV, jakie miał ten młody oszust…

Piosenka przewodnia Chucky’ego?

Niech muzyka gra dalej...
Niech muzyka gra dalej…

Pierwotnie do pierwszego filmu Child’s Play zamówiono piosenkę przewodnią. Piosenka, skomponowana przez Joe Renzettiego i z tekstami autorstwa Simona Stokesa, zawierała wokale cheerleaderek i mnóstwo instrumentów klawiszowych. Miało to odtwarzać napisy końcowe i pomóc w promowaniu zabawki. Producenci w końcu to porzucili, żeby nie polegać zbytnio na obozie. Chyba najlepiej…

Konflikt z Britney

Tiffany i Chucky w „Nasionie Chucky’ego”
Tiffany i Chucky w „Nasionie Chucky’ego”

Słyszeliśmy o dziwnych waśniach celebrytów, ale ten zwyciężył. Nikt inny jak Britney Spears pokłócił się z Chuckym w związku z sekwencją w 2004 roku Nasienie Chucky’ego. Postać „Britney” – sobowtóra Spears i 28. ofiary Chucky’ego od tego czasu Dziecinnie proste, gdyby ktoś liczył – zostaje zepchnięty z drogi przez Chucky’ego. W eksplodującym samochodzie spotyka ognistą śmierć. Chucky śmieje się i rzuca nieśmiertelną kwestię: „Ups, znowu to zrobiłem!” Gwiazda popu była wściekła i dała jasno do zrozumienia, że ​​nie chce mieć nic wspólnego z filmem. Ona i jej zespół nakłoniły nawet twórców filmu do dodania do reklam telewizyjnych zastrzeżenia stwierdzającego, że Spears nie pojawia się w filmie. Pewnie pomyślała, że ​​to wszystko jest toksyczne.

Zasługujemy na to, żeby Chucky pokroił nas w kostkę. Przeprosiny.

Szczęśliwego Chucky’ego, osławionego Dnia Lalki Zabójcy.