O nas
Kontakt

Recesja w Niemczech: Wakacje muszą pozostać przystępne cenowo dla przeciętnie zarabiających, mówi szef ds. podróży

Laura Kowalczyk

Recesja w Niemczech: Wakacje muszą pozostać przystępne cenowo dla przeciętnie zarabiających, mówi szef ds. podróży

Sprzedaż usług turystycznych w Niemczech wzrosła po pandemii, ale korzysta z nich mniejsza liczba urlopowiczów.

Według niemieckiego stowarzyszenia turystycznego DRV „znacznej liczby” mieszkańców Niemiec nie stać już na zorganizowane wakacje za granicą.

Jak podało w tym tygodniu DRV, liczba podróżnych nadal utrzymuje się poniżej poziomu sprzed pandemii, choć wartość sprzedaży tej zimy przekroczyła dane dotyczące zimy 2018–2019 o 6 procent, jak wynika z obliczeń Travel Data + Analytics (TDA).

Sugeruje to rosnący rozłam między tymi, których stać, a których nie stać na zagraniczne wakacje, ponieważ według prognoz Niemcy znajdą się w głębszej recesji, niż wcześniej sądzono.

„Jeśli wszyscy nie zwracają na to uwagi, ma to znamiona problemu społecznego” – powiedział prezes DRV Norbert Fiebig podczas dorocznego spotkania stowarzyszenia w czwartek.

„Wakacje muszą być nadal dostępne dla przeciętnie zarabiających”.

Mieszany obraz podróży po Niemczech

Prezydent DRV opisał ogólnie dobry nastrój w branży turystycznej pod koniec roku turystycznego 2022/23.

„Po raz pierwszy od pandemii Covid-19 udało nam się znów przeżyć normalny rok. I robią to o własnych siłach. Niemcy chcą podróżować i znów podróżują – zarówno prywatnie, jak i służbowo” – powiedział.

Zdaniem stowarzyszenia popyt na wakacje organizowane przez touroperatorów w nadchodzącą zimę rozwija się bardzo obiecująco.

„Niemniej jednak” – dodał Fiebig – „w tym kraju jest znaczna liczba osób, których nie stać już lub nie chcą sobie pozwolić na zorganizowaną wycieczkę”.

DRV zauważa, że ​​około 20 procent mniej osób zarezerwowało wakacje u organizatora wycieczek niż zimą przed pandemią, a wydatki na wakacje i ceny wzrosły o 27 procent.

„Politycy muszą zwalczać inflację i zapewniać ulgę. Chodzi o to, żeby ludzie mieli w kieszeniach więcej pieniędzy na konsumpcję” – stwierdził Fiebig, podkreślając, że wakacje muszą pozostać przystępne cenowo nawet dla przeciętnie zarabiających.

Czy zmiana klimatu wpływa na podróże po Niemczech?

Fiebig wykorzystał także swoje przemówienie programowe, aby poruszyć zbliżający się problem zmian klimatycznych dla branży turystycznej.

Chociaż DRV nie zauważył zauważalnej zmiany w wzorcach podróżowania w Niemczech w wyniku letnich fal upałów, przewidział nieuchronne zmiany w zachowaniach konsumentów.

„Ekstremalne warunki pogodowe są coraz częstsze. Zmiany klimatyczne są rzeczywistością. Musimy być na to przygotowani, musimy na to zwracać uwagę” – powiedział.

Fiebig dodał, że biura podróży mają do odegrania znaczącą rolę w podnoszeniu świadomości i doradzaniu podróżnym w zakresie bardziej przyjaznych dla klimatu i zrównoważonych podróży.

„Nie chodzi o wytykanie palcami, bo to do niczego nas nie doprowadzi” – dodał. „Chodzi o informacje, argumenty, wskazówki i ostatecznie o perswazję”.

Nowy kurs szkoleniowy online DRV ma na celu wyposażenie biur podróży w podstawową wiedzę na temat wpływu podróży na klimat i ochrony klimatu w turystyce.