O nas
Kontakt

Reprezentacja Hiszpanii mężczyzn potępia „niedopuszczalne zachowanie” Rubialesa, które „zniweczyło” zwycięstwo w Pucharze Świata

Laura Kowalczyk

Reprezentacja Hiszpanii mężczyzn potępia „niedopuszczalne zachowanie” Rubialesa, które „zniweczyło” zwycięstwo w Pucharze Świata

Kapitanowie męskiej reprezentacji Hiszpanii potępili „niedopuszczalne zachowanie” prezesa federacji piłkarskiej Luisa Rubialesa podczas poniedziałkowego pokazu wsparcia dla zwycięskiej drużyny kobiet.

Było to pierwsze publiczne oświadczenie czołowych hiszpańskich zawodników przeciwko Rubialesowi po tym, jak pocałował Jenni Hermoso w usta bez zgody po finale Pucharu Świata. W zeszłym miesiącu w Sydney chwycił się także za krocze w sprośnym geście zwycięstwa.

Rubiales został tymczasowo zawieszony przez FIFA i toczy się przeciwko niemu postępowanie hiszpańskiego rządu w związku z zachowaniem, które wywołało burzę krytyki i powszechne wezwania do jego rezygnacji.

Emilio Morenatti/Emilio Morenatti
Prezydent regionu Katalonii, w środku Pere Aragones, bierze udział w proteście przeciwko prezydentowi hiszpańskiej federacji piłkarskiej Luisowi Rubialesowi.

„Chcemy odrzucić to, co uważamy za niedopuszczalne zachowanie pana Rubialesa, który nie sprostał instytucji, którą reprezentuje” – powiedział Álvaro Morata podczas konferencji prasowej w siedzibie reprezentacji w Madrycie.

„Zdecydowanie i jednoznacznie stoimy po stronie wartości, jakie reprezentuje ten sport. Hiszpańska piłka nożna musi być siłą napędową szacunku, inspiracji, integracji i różnorodności oraz musi dawać przykład swoim zachowaniem zarówno na boisku, jak i poza nim”.

Morata przeczytał oświadczenie, mając u boku innych kapitanów drużyn Césara Azpilicuetę, Rodriego i Marco Asensio. Podczas odczytywania oświadczenia pozostali hiszpańscy gracze siedzieli na sali.

Zawodniczki stwierdziły, że zachowanie Rubiales zepsuło zwycięstwo kobiet.

„To historyczny kamień milowy pełen znaczenia, który naznaczy przed i po hiszpańskiej piłce nożnej kobiet, inspirując niezliczone kobiety do bezcennego triumfu” – powiedziały. „Dlatego chcemy wyrazić nasz żal i solidarność z zawodniczkami, których sukces był zszargany.”

Gracze wyrazili swoje uwagi, gdy reprezentacja Hiszpanii rozpoczęła przygotowania do nadchodzących meczów eliminacyjnych do Mistrzostw Europy przeciwko Gruzji i Cyprowi. Wskazali, że nie będą więcej rozmawiać na temat sytuacji z udziałem Rubialesa.

Emilio Morenatti/Prawa autorskie 2023 AP.  Wszelkie prawa zastrzeżone
Demonstranci zbierają się podczas protestu przeciwko prezydentowi hiszpańskiej federacji piłkarskiej Luisowi Rubialesowi w Barcelonie w Hiszpanii.

„Chcielibyśmy odtąd skupić się na sprawach sportowych, biorąc pod uwagę wagę nadchodzących wyzwań” – stwierdzili.

Trener reprezentacji Hiszpanii Luis de la Fuente, który pochwalił przemowę Rubialesa pod adresem, jak to określił, „fałszywych feministek”, jednocześnie odmawiając rezygnacji, przeprosił w piątek za klaskanie, mówiąc: „Popełniłem ludzki błąd. To było niewybaczalne”.

Później w poniedziałek kilkaset osób protestowało przeciwko Rubialesowi w Barcelonie.