O nas
Kontakt

Samolot United Airlines gubi oponę podczas startu

Laura Kowalczyk

In this image taken from video provided by Cali Planes, a United Airlines Boeing 777 bound for Japan loses a tire as it takes off from San Francisco, Thursday, March 7, 2024.

Samolot Boeing 777 zdołał bezpiecznie awaryjnie lądować.

Samolot United Airlines lecący do Japonii awaryjnie wylądował w Los Angeles w czwartek po tym, jak podczas startu z San Francisco zgubiła się opona.

Film pokazuje, jak samolot traci jedną z sześciu opon w lewym zespole podwozia głównego kilka sekund po oderwaniu się od ziemi.

Opona wylądowała na parkingu dla pracowników na międzynarodowym lotnisku w San Francisco, gdzie uderzyła w samochód i rozbiła mu tylną szybę, po czym przedarła się przez płot i zatrzymała.

Na pokładzie samolotu znajdowało się 235 pasażerów i 14-osobowa załoga. Nie zgłoszono żadnych obrażeń.

Wozy strażackie stały w gotowości na międzynarodowym lotnisku w Los Angeles, ale nie były potrzebne, ponieważ Boeing 777 bezpiecznie wylądował i zatrzymał się w mniej więcej dwóch trzecich drogi startowej.

Następnie samolot został odholowany.

Boeingi 777 mają po sześć opon na każdym z dwóch głównych podwozi. United stwierdziło, że samolot zbudowany w 2002 roku został zaprojektowany tak, aby bezpiecznie lądować w przypadku braku lub uszkodzenia opon.

Eksperci lotnictwa stwierdzili, że utrata opon w samolotach jest zjawiskiem rzadkim i nie oznacza większego problemu związanego z bezpieczeństwem ani problemu spowodowanego przez producenta.

Federalna Administracja Lotnicza ma zbadać incydent.