O nas
Kontakt

Turyści we Francji mogą zostać ukarani grzywną za palenie w miejscach publicznych: gdzie jeszcze obowiązują surowe przepisy dotyczące zapalania oświetlenia?

Laura Kowalczyk

Turyści we Francji mogą zostać ukarani grzywną za palenie w miejscach publicznych: gdzie jeszcze obowiązują surowe przepisy dotyczące zapalania oświetlenia?

Kraj właśnie wprowadził zakaz palenia w niektórych miejscach publicznych w ramach kompleksowego planu antytytoniowego.

Francja ogłosiła, że ​​wprowadza zakaz palenia na plażach w ramach szerszej kampanii mającej pomóc ludziom rzucić palenie.

Do pierwszej połowy 2024 r. w ramach czteroletniego „planu antynikotynowego” obowiązywać będzie także zakaz zapalania świateł poza szkołami oraz w rządowych lasach i na terenach zielonych.

We Francji istnieje już 7200 stref wolnych od tytoniu wyznaczonych przez samorządy lokalne. Należą do nich lasy w południowej Francji, które są szczególnie narażone na pożary.

Władze nie ujawniły jeszcze szczegółów dotyczących egzekwowania zakazu i tego, czy na osoby naruszające przepisy zostaną nałożone kary.

Meksyk zakazuje palenia we wszystkich miejscach publicznych

Meksyk całkowicie zakazał palenia papierosów we wszystkich miejscach publicznych – w tym w hotelach i na plażach.

Wcześniej zakaz palenia dotyczył wyłącznie transportu publicznego, barów, miejsc pracy i restauracji. Od 15 stycznia rząd rozszerzył przepisy, aby objąć nimi wszystkie wewnętrzne i zewnętrzne przestrzenie publiczne, takie jak hotele, kurorty, plaże, parki i inne miejsca, w których mogą gromadzić się dzieci.

Jedynym legalnym miejscem do palenia tytoniu w Meksyku są prywatne domy lub prywatne przestrzenie na świeżym powietrzu.

W kraju tym obowiązuje obecnie jedno z najsurowszych na świecie przepisów antynikotynowych. Według Reuters turyści palący mogą zostać ukarani grzywną w wysokości od 50 do 300 dolarów (46–277 euro) za zapalanie światła w miejscach publicznych. Tym, którzy odmówią współpracy z zakazem, może grozić do 36 godzin więzienia.

Zaostrzono także przepisy dotyczące papierosów elektronicznych i waporyzatorów. Urządzenia te nie mogą być importowane, sprzedawane ani używane w przestrzeni publicznej w Meksyku.

Gdzie jeszcze turyści powinni uważać na zakazy palenia?

Meksyk nie jest jedynym krajem, w którym obowiązują surowe przepisy dotyczące palenia. Podobne ograniczenia obowiązują już w Irlandii, Grecji, na Węgrzech i na Malcie.

W zeszłym roku Kostaryka zakazała także palenia we wszystkich miejscach publicznych, w tym w barach, restauracjach i na przystankach autobusowych. Ogólna zasada jest taka, że ​​jeśli narażasz nieznajomą osobę na bierne palenie, prawdopodobnie nie możesz w tym miejscu palić.

Ale nawet jeśli palenie w miejscach publicznych jest legalne, w wielu krajach istnieją pewne szczególne obszary, w których za zapalanie papierosów grozi kara grzywny.

W niektórych krajach palenie jest zakazane w niektórych miejscach, nawet jeśli jest to legalne w miejscach publicznych.
W niektórych krajach palenie jest zakazane w niektórych miejscach, nawet jeśli jest to legalne w miejscach publicznych.

Niektóre miasta, takie jak Barcelona, ​​również zakazały palenia na plażach, aby zapobiec śmieceniu niedopałkami papierosów. Ponad 100 z 3514 plaż w kraju wprowadziło zakaz 1 lipca ubiegłego roku, w tym na Costa del Sol i Balearach.

Popularny francuski ośrodek narciarski Les Gets również zakazał palenia w całym obszarze ogólnodostępnym, aby niedopałki papierosów nie zanieczyszczały środowiska.

W których krajach obowiązują surowe przepisy dotyczące papierosów elektronicznych?

Dla każdego, kto myśli, że może obejść ograniczenia, unikając papierosów, istnieją również miejsca, w których obowiązują surowe zasady dotyczące waporyzatorów i papierosów elektronicznych.

Wapowanie w przestrzeni publicznej jest nielegalne w Kolumbii i Iranie. W Turcji zakup e-papierosa jest nielegalny. Posiadanie e-papierosa w Singapurze może skutkować karą grzywny w wysokości 2000 dolarów (1395 euro).

W Australii na posiadanie elektronicznych papierosów zawierających nikotynę wymagane jest posiadanie recepty – w przypadku przyłapania mogą grozić Ci ogromne grzywny. Niektóre stany przewidują nawet kary więzienia za importowanie e-liquidu zawierającego nikotynę.

Niektóre kraje, w tym Argentyna, Brazylia i Nepal, całkowicie zakazały również e-papierosów i waporyzatorów. Vaping jest zakazany w Katarze od 2014 r., a złamanie tego prawa grozi karą grzywny do 2467 euro lub trzema miesiącami więzienia.

Turystom używającym e-papierosów w Tajlandii może również grozić kara do 10 lat więzienia lub grzywna w wysokości 30 000 bahtów (836 euro).