O nas
Kontakt

Tysiące dzieci ewakuowano z rosyjskiego miasta Biełgorod

Laura Kowalczyk

n this photo taken from video released by Belgorod regional governor Vyacheslav Gladkov

Planowana ewakuacja dzieci jest jedną z największych ogłoszonych publicznie w obwodzie biełgorodskim od rozpoczęcia wojny w lutym 2022 roku.

Rosja rozpoczęła ewakuację 9 000 dzieci z regionu przygranicznego w związku z ciągłym ostrzałem Ukrainy – oznajmił w piątek urzędnik, co odzwierciedla rosnące skupienie Kijowa na uderzaniu w cele za linią frontu, która w ostatnich miesiącach prawie się nie zmieniła.

Dzieci zostaną przeniesione z obwodu Biełgorodu dalej na wschód, z dala od granicy z Ukrainą, powiedział gubernator regionu Wiaczeslew Gładkow.

Oświadczenie nadeszło po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że Kreml chce utworzyć strefę buforową, aby pomóc chronić regiony przygraniczne przed ukraińskimi atakami dalekiego zasięgu i najazdami transgranicznymi po ponad dwóch latach wojny.

Ukraina w coraz większym stopniu wykorzystuje swoją siłę ognia dalekiego zasięgu, aby uderzać w rafinerie i składy ropy naftowej w głębi Rosji, a także stara się zakłócić spokój w rosyjskich regionach przygranicznych, wywierając presję polityczną na Putina.

n to zdjęcie pochodzi z wideo opublikowanego przez kanał Telegram gubernatora obwodu białogrodzkiego Wiaczesława Gładkowa w piątek, 22 marca 2024 r.
n to zdjęcie pochodzi z wideo opublikowanego przez kanał Telegram gubernatora obwodu białogrodzkiego Wiaczesława Gładkowa w piątek, 22 marca 2024 r.

Ponadto rosyjscy przeciwnicy Putina i Kremla stacjonujący na Ukrainie rozpoczęli naloty transgraniczne. Putin omówił kwestię najazdów transgranicznych podczas wtorkowego spotkania z najwyższymi urzędnikami Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

Cywilne obszary Biełgorodu zostały zniszczone w walkach. Według Gładkowa tylko w zeszłym tygodniu zginęło 16 osób, a 98 zostało rannych. W sobotę nakazał zamknięcie galerii handlowych do poniedziałku i szkół do wtorku ze względu na sytuację bezpieczeństwa.

Planowana ewakuacja dzieci jest jedną z największych publicznie ogłoszonych w obwodzie Biełgorodskim od rozpoczęcia wojny w lutym 2022 r. W czerwcu ubiegłego roku ewakuowano około 1000 osób, w tym dzieci i ich rodziny, do innych regionów Rosji, a pojawiają się także inne, sporadyczne doniesienia. ewakuacji w ciągu ostatniego roku.

Nie było jasne, czy zgodnie z najnowszym nakazem ewakuacji dorośli będą towarzyszyć dzieciom. Jeśli tak, całkowita liczba ewakuowanych może być znacznie większa.

Gładkow powiedział, że w poniedziałek po ewakuowaniu ze swoich domów około 600 osób przebywało w tymczasowych mieszkaniach.