O nas
Kontakt

Polityka UE. Komisja naciska na rządy, aby wyznaczyły organy regulacyjne ds. sztucznej inteligencji

Laura Kowalczyk

EU Commission Vice President Vestager.

Jeszcze pod koniec tego roku zaczną obowiązywać już niektóre przepisy ustawy o AI.

Rządy krajowe otrzymają w przyszłym tygodniu pismo z prośbą o powołanie organów regulacyjnych ds. sztucznej inteligencji, powiedział dziś (3 kwietnia) Roberto Viola, dyrektor generalny jednostki cyfrowej Komisji Europejskiej.

Zgodność z ustawą o sztucznej inteligencji – europejskimi przepisami mającymi na celu uregulowanie sztucznej inteligencji zgodnie z podejściem opartym na ryzyku – będzie nadzorowana przez władze krajowe w państwach członkowskich, wspierane przez biuro ds. sztucznej inteligencji, jednostkę Komisji.

Państwa członkowskie mają 12 miesięcy na powołanie krajowych organów regulacyjnych, które wspólnie utworzą AI Board – organ, którego celem jest ujednolicanie podejścia do prawa w całej UE.

„Zarząd AI będzie zależał od przedstawicieli państw członkowskich. Wyślę list do krajów z prośbą o powołanie przedstawicieli do zarządu jeszcze przed wejściem w życie (ustawy)” – powiedziała Viola na konferencji zorganizowanej przez Parlament Europejski i Renew Europe.

„Zrobiliśmy to samo z ustawą o usługach cyfrowych, potrzebujemy sprawnego zarządu” – powiedział, dodając, że „terminy zostaną dotrzymane”.

W zeszłym miesiącu portal TylkoGliwice podał, że kraje wciąż znajdują się na wczesnym etapie określania, który organ regulacyjny jest najlepiej przygotowany do nadzorowania zgodności.

Wejście w życie

Komisja oczekuje, że ustawa o sztucznej inteligencji pojawi się w Dzienniku Urzędowym UE – i wejdzie w pełni w życie – w czerwcu. Zasady dzielące systemy uczenia maszynowego na kategorie od niskiego do wysokiego ryzyka – zostały zatwierdzone przez legislatorów w zeszłym miesiącu.

Do końca tego roku będą obowiązywać zakazy niedozwolonych praktyk określone w ustawie o AI. Przepisy dotyczące sztucznej inteligencji ogólnego przeznaczenia zaczną obowiązywać rok po wejściu w życie, czyli w czerwcu 2025 r., a obowiązki dotyczące systemów wysokiego ryzyka – po trzech latach.

Dyrektor UE rozpoczął rekrutację na stanowiska polityczne i techniczne w Biurze AI, a termin składania wniosków upływa 27 marca. Jak wynika z ogłoszeń o pracę, rozpoczęcia zatrudnienia można wstępnie spodziewać się jesienią tego roku.

Viola powiedziała, że ​​do komisji wpłynęło „wiele wniosków”.

„Jest wielu ludzi zainteresowanych pracą po dobrej stronie. Szybko będziemy zwiększać zatrudnienie, aż do 100 pracowników” – dodał.

Komisja stwierdziła, że ​​rozpocznie procedurę selekcji w celu znalezienia szefa Urzędu ds. AI dopiero po całkowitym zatwierdzeniu ustawy o sztucznej inteligencji, jak podało w zeszłym miesiącu TylkoGliwice.