O nas
Kontakt

Wojna na Ukrainie: Rosja odpiera atak graniczny, zniszczony statek szpiegowski na Morzu Czarnym, debiut szefa Wagnera po zamachu stanu

Laura Kowalczyk

Wojna na Ukrainie: Rosja odpiera atak graniczny, zniszczony statek szpiegowski na Morzu Czarnym, debiut szefa Wagnera po zamachu stanu

Wszystkie najnowsze wydarzenia wojny na Ukrainie.

Rosja twierdzi, że odparła atak na swoim terytorium

Moskwa oświadczyła we wtorek, że odparła ukraińskie natarcie zbrojne na przygraniczny obwód briański, ale nie podała żadnych informacji na temat wyniku.

„Dzięki skoordynowanym i bohaterskim działaniom” straży granicznej, miejscowej FSB, Ministerstwa Obrony Narodowej i jednostek specjalnych Gwardii Narodowej „atak został odparty” – powiedział w Telegramie gubernator regionu Aleksander Bogomaz.

Twierdził, że atak został odparty, ale zauważył również, że władze rosyjskie „obecnie są zajęte podejmowaniem działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom”.

Rosyjskie regiony przygraniczne były wielokrotnie celem najazdów, zwykle dokonywanych przez jednostki bojowe nazywające siebie rosyjskie, przeciwstawne Kremlowi i stacjonujące na Ukrainie.

Iran prezentuje ulepszony dron wojskowy

Iran zaprezentował najnowsze wcielenie wojskowego drona zdolnego do latania przez całą dobę i przenoszenia wielu rodzajów broni.

Republika Islamska była wielokrotnie oskarżana o dostarczanie Rosji bezzałogowych statków powietrznych, w tym osławionych zamachowców-samobójców Shahed (męczenników), w celu przeprowadzania śmiertelnych ataków na Ukrainę.

Teheran przyznał się już do tego, ale zapewnił, że dostawy do Moskwy odbyły się przed inwazją na Ukrainę.

Jak podaje oficjalna agencja Irna, nowy Mohajer 10 został zaprezentowany prezydentowi Ebrahimowi Raisiemu podczas wizyty na wystawie w Teheranie z okazji irańskiego „Dnia Przemysłu Obronnego”.

Irna powiedziała, że ​​ten nowy model Mohajera (migracyjnego) ma zasięg 2000 km, może działać przez 24 godziny i osiąga maksymalną wysokość 7000 m.

Może latać z maksymalną prędkością 210 km/h i przenosić ładunek o masie 300 kg, co pozwala mu „przenosić wszelkiego rodzaju bomby i amunicję” – dodała agencja bez wchodzenia w szczegóły.

Seria dronów bojowych Mohajer jest opracowywana przez irańską armię i Korpus Strażników Rewolucji od czasów wojny iracko-irańskiej w latach 80. XX wieku.

Stany Zjednoczone ostrzegły w czerwcu, że Rosja otrzymuje od Iranu sprzęt umożliwiający „zbudowanie fabryki dronów” na swoim terytorium.

Ukraiński okręt rozpoznawczy zniszczony na Morzu Czarnym

Rosja twierdzi, że zestrzeliła okręt armii ukraińskiej monitorujący Morze Czarne, w związku z nasileniem się ataków z obu stron w regionie po niedawnym wycofaniu się Moskwy z dużego kontraktu zbożowego.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało we wtorek rano, że jego siły powietrzne zniszczyły zeszłej nocy statek szpiegowski w pobliżu rosyjskich zakładów produkujących gaz na wodach na południe od Ukrainy.

Ministerstwo nie podaje bliższych szczegółów.

Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony w zeszłym tygodniu rosyjskie okręty Floty Czarnomorskiej były celem ukraińskiego drona morskiego.

Powiedział, że dron został przechwycony przez moskiewskie statki wojskowe, ale nie dotarł do celu.

Ataki na rosyjskie statki nasiliły się, odkąd w połowie lipca Moskwa odmówiła przedłużenia wynegocjowanej za pośrednictwem ONZ umowy zezwalającej na eksport ukraińskiego zboża.

Lider Wagnera Prigojine w pierwszym filmie po próbie zamachu stanu

Rosyjski przywódca najemników Eugeniusz Prigożin wygłosił swoje pierwsze przemówienie wideo od czasu nieudanego buntu w Rosji.

W klipie opublikowanym na Telegramie frontman Wagnera sugeruje, że przebywa w Afryce, chociaż TylkoGliwice nie może tego samodzielnie zweryfikować.

Prigozhin – sfilmowany w stroju bojowym, stojący na pustyni z karabinem w dłoni – twierdzi, że jego siły czynią Afrykę „wolniejszą”.

Mówi się, że tysiące jego prywatnych bojowników jest zamieszanych w podejrzane interesy na całym kontynencie afrykańskim.

Prigożin był świadkiem masowych tortur, które oskarża o „ochronę słabych afrykańskich reżimów w zamian za ich kopalnie złota” – powiedział w kwietniu TylkoGliwice Mark Beissinger, profesor polityki na Uniwersytecie Princeton.

Najemnicy Wagnera zostali niedawno oskarżeni przez Human Rights Watch o popełnienie poważnych naruszeń praw człowieka w Mali, w tym doraźnych egzekucji i wymuszonych zaginięć dziesiątek cywilów.

„Pracujemy. Temperatura +50 stopni – wszystko, czego chcemy. Wagner PMC prowadzi rozpoznanie i badania, sprawia, że ​​Rosja jest jeszcze większa na wszystkich kontynentach, a Afryka jeszcze bardziej wolna” – powiedział Prigożin w nagraniu.

Twierdzi, że wynajmowani mężczyźni są wykorzystywani do poszukiwania minerałów oraz do walki z islamistami i przestępcami.

„Sprawiedliwość i szczęście: dla mieszkańców Afryki zmieniamy życie w koszmar dla ISIS (Państwa Islamskiego), Al-Kaidy i innych bandytów” – powiedział.

W czerwcu Prigożyn poprowadził krótki bunt, podczas którego około 5000 żołnierzy Wagnera przejęło kontrolę nad miastem Rostów nad Donem w południowej Rosji i pomaszerowało w stronę Moskwy w celu obalenia władców wojskowych.

Zakończyło się ugodą, w wyniku której wycofano oskarżenia o zdradę stanu i Wagner przeniósł się na Białoruś.

Od tamtej pory zachowywał dyskrecję wobec opinii publicznej.

Rosja zestrzeliła dwa ukraińskie drony w obwodzie moskiewskim

Rosja ogłosiła we wtorek, że zniszczyła dwa ukraińskie drony zmierzające w stronę Moskwy, ponieważ w ostatnich tygodniach liczba takich ataków nasiliła się.

„Próba przeprowadzenia przez reżim w Kijowie ataków terrorystycznych przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych została udaremniona” – poinformowało w nocy z poniedziałku na wtorek rosyjskie Ministerstwo Obrony w Telegramie.

W oświadczeniu napisano, że drony zostały „zniszczone przez systemy obrony powietrznej”.

Według mera Moskwy Siergieja Sobianina jeden z nich został zastrzelony w obwodzie krasnogorskim, położonym 20 km na północny zachód od Kremla, drugi zaś w rejonie Chastsy, około 50 km na południowy zachód od centrum Moskwy.

Według oficjalnej rosyjskiej agencji informacyjnej TASS, która później poinformowała, że ​​międzynarodowe lotniska Domodiedowo, Szeremietiewo i Wnukowo zostały zamknięte dla przylotów i odlotów, poinformowała później, że na dwóch pierwszych lotniskach wznowiono lądowania.

Od kilku tygodni nasilają się ataki dronów na terytorium Rosji, które najczęściej nie powodują szkód ani ofiar. Ich celem jest zazwyczaj stolica Rosji, położona ponad 500 km od granicy z Ukrainą.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegł pod koniec lipca, że ​​„na terytorium Rosji nadchodzi wojna”.