O nas
Kontakt

Wojna na Ukrainie: Rosja „przegra”, mówi Zełenski, Kijów twierdzi, że zdobywa samoloty F-16 w pobliżu Bachmutu w Danii

Laura Kowalczyk

Wojna na Ukrainie: Rosja „przegra”, mówi Zełenski, Kijów twierdzi, że zdobywa samoloty F-16 w pobliżu Bachmutu w Danii

Wszystkie najnowsze wydarzenia z wojny na Ukrainie.

Ukraina gryzie ziemię w pobliżu Bachmuta

Ukraina odzyskała w zeszłym tygodniu niewielki obszar z rąk rosyjskich sił w pobliżu miasta Bachmut na wschodzie kraju – poinformował w poniedziałek wiceminister obrony kraju.

Na froncie południowym nie doszło jednak do żadnych zmian.

„Dodatkowe trzy kilometry kwadratowe zostały wyzwolone” w pobliżu Bachmutu w ciągu siedmiu dni, powiedział Ganna Maliar w ukraińskiej telewizji, dodając, że siły zbrojne Ukrainy zajęły od czerwca ponad 43 km2.

Bachmut, w gorącym spornym regionie Doniecka, został schwytany przez siły rosyjskie w maju. Nastąpiło to po miesiącach śmiertelnych walk, w których uczestniczyła osławiona grupa najemników Wagnera.

„Na południu sytuacja nie uległa znaczącej zmianie, nasi obrońcy nadal posuwają się w kierunku (okupowanych miast) Berdiańska i Melitopola”, kontynuował Maliar, nie wyszczególniając, czy osiągnięto konkretne korzyści.

Ukraina rozpoczęła w czerwcu masową kontrofensywę, próbując wyzwolić regiony okupowane przez Moskwę.

Ta operacja jak dotąd przyniosła jedynie skromne korzyści, zdobywając garstkę wiosek po ponad dwóch miesiącach walk.

Siły rosyjskie miały miesiące na umocnienie swoich pozycji okopami, pułapkami przeciwczołgowymi i rozległymi polami minowymi obejmującymi setki kilometrów.

Rosja niedawno przeprowadziła własny atak na północno-wschodnią Ukrainę, zmuszając cywilów do ewakuacji, chociaż Maliar twierdził, że linia ukraińska trzyma się mocno.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w swoim codziennym raporcie, że jego żołnierze „poprawili” swoją pozycję w tym sektorze.

UNESCO szkoli psychologów dla ofiar traumy

UNESCO uruchomiło program szkolenia 15 000 psychologów szkolnych, aby pomóc w radzeniu sobie z wpływem wojny na zdrowie psychiczne ukraińskich uczniów i nauczycieli.

W porozumieniu z ukraińskim Ministerstwem Edukacji agencja ONZ oświadczyła w poniedziałek, że jest „zaangażowana w pomoc Ukrainie w poprawie zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego w sektorze edukacji”.

Według UNESCO 75% ukraińskich dzieci w wieku szkolnym cierpi z powodu stresu, a 26% nastolatków cierpi na zespół stresu pourazowego.

„Istnieje… pilna potrzeba… pomocy im w wyzdrowieniu z traumy i niepokoju emocjonalnego wywołanego wojną” – napisano w oświadczeniu.

Operacja będzie wspierana finansowo przez Japonię i przeprowadzona w dwóch etapach, choć organizacja ONZ nie określiła, ile będzie kosztować.

W ostatnich miesiącach UNESCO i jego partnerzy przeszkolili 117 psychologów w 24 regionach Ukrainy.

Vasilisa Stepanenko/Copyright 2022 AP.  Wszelkie prawa zastrzeżone.
Chłopiec pozuje do zdjęcia z amerykańskim pitbulterierem „Bice” w Centrum Rehabilitacji Społecznej i Psychologicznej w Boyarce koło Kijowa na Ukrainie, grudzień 2022 r.

„Rosja przegra tę wojnę” – mówi Zełenski

Prezydent Ukrainy powiedział, że jest przekonany, że rosyjska inwazja się nie powiedzie, podczas wizyty w Danii w poniedziałek.

Wołodymyr Zełenski złożył wniosek, gdy Dania i Holandia ogłosiły zbliżającą się dostawę myśliwców F-16 do jego kraju.

„Dzisiaj jesteśmy przekonani, że Rosja przegra tę wojnę” – powiedział do tłumu zgromadzonego pod duńskim parlamentem w Kopenhadze.

Obiecane przez Danię 19 samolotów F-16 będzie stopniowo dostarczanych do Kijowa: sześć pod koniec roku, osiem w przyszłym roku i pięć w kolejnych – poinformował premier Danii.

„Najważniejsze jest to, co udowodnimy naszym zwycięstwem, naszą współpracą” – powiedział Zelesnkyy. „Razem udowadniamy, że życie ma wartość, że liczą się ludzie”.

„Wolność jest ważna, Europa jest ważna” – kontynuował.

Dzień wcześniej Zełenski pochwalił „historyczną” decyzję Holandii i Danii o dostarczeniu łącznie 61 amerykańskich myśliwców F-16.

Ambasador Rosji w Danii potępił to posunięcie jako „eskalację”.

„Dania stara się swoimi czynami i słowami nie pozostawiać Ukrainie innego wyboru, jak tylko kontynuować konfrontację militarną z Rosją” – powiedział ambasador Vladimir Barbin.

Dodał, że decyzja „spycha Ukrainę w przepaść i skazuje jej lud na nowe ofiary”.

Ataki dronów udaremnione

Rosja twierdzi, że w poniedziałek rano udaremniła dwa ukraińskie ataki dronami, które nie spowodowały ofiar w ludziach – poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Około godziny 06:50 czasu lokalnego (3:50 GMT) w poniedziałek Kijów usiłował przeprowadzić „atak terrorystyczny (przy użyciu) bezzałogowego statku powietrznego (…) został udaremniony” — poinformowało ministerstwo w Telegramie.

Wykryty przez obronę powietrzną w rejonie Moskwy, statek został „zneutralizowany środkami walki elektronicznej”, a następnie „rozbił się w pobliżu wsi Pokrowskoje, w obwodzie odincowskim”, na południowy zachód od stolicy, dodało rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Kolejny „atak terrorystyczny reżimu kijowskiego” został udaremniony o godzinie 08:16 (05:16 GMT), kiedy rosyjska obrona powietrzna zestrzeliła drona w rejonie Istrii, również w obwodzie moskiewskim, na północny zachód od stolicy Rosji , powiedziało to samo źródło.

Według rosyjskiej agencji informacyjnej RIA Novosti, w następstwie tych incydentów, moskiewskie międzynarodowe porty lotnicze Wnukowo i Domodiedowo tymczasowo wprowadziły ograniczenia w odlotach i przylotach oraz przekierowały kilka lotów do innych lokalizacji.

Ataki dronów na terytorium Rosji nasilają się od kilku tygodni, zwykle nie powodując żadnych szkód ani ofiar, a ich celem jest w szczególności rosyjska stolica.

Kreml „rozbudowuje swoje struktury militarne w obliczu wojennych realiów”

Brytyjski wywiad wojskowy twierdzi, że Kreml „rozbudowuje swoje struktury wojskowe w obliczu wojennych realiów”.

Ministerstwo Obrony dokonuje oceny na swoim ostatnim poniedziałkowym porannym briefingu i mówi, że jeden nowy środek oznacza, że ​​jednostki działające obecnie w regionie Chersoniu, w tym 22 Korpus Armii, prawdopodobnie zostaną połączone w nową strukturę o nazwie 18. Armia.

Brytyjskie MON twierdzi, że nowa 18. CAA prawdopodobnie będzie składać się głównie ze zmobilizowanego personelu i skupi się na operacjach obronnych na południu Ukrainy.

„Rosja prawdopodobnie dąży do uwolnienia bardziej doświadczonych jednostek do walki na kluczowych osiach.2

„Istnieje realistyczna możliwość, że doprowadziło to do niedawnego przerzutu wojsk powietrznodesantowych z Chersoniu do mocno spornego sektora Orichiw” – dodaje Ministerstwo Obrony.

Protesty w Polsce i Finlandii przeciwko Putinowi

AFP
Ludzie demonstrują przed ambasadą Rosji w Warszawie 20 sierpnia 2023 r. z okazji trzeciej rocznicy otrucia lidera opozycji Aleksieja Nawalnego

Kilkaset osób wyszło w niedzielę na ulice stolicy Finlandii, Helsinek i Turku na zachodnim wybrzeżu, aby uczcić trzecią rocznicę otrucia rosyjskiego polityka opozycyjnego Aleksieja Nawalnego.

A w stolicy Polski, Warszawie, protestujący zebrali się przed rosyjską ambasadą, powiewając transparentami z napisami „Putin zabójca” i „Wolność dla więźniów politycznych”.