O nas
Kontakt

Region Austrii Salzkammergut zostanie Europejską Stolicą Kultury 2024

Laura Kowalczyk

Region Austrii Salzkammergut zostanie Europejską Stolicą Kultury 2024

Miasto Bad Ischl będzie miastem sztandarowym wydarzenia, w którym odbędzie się prawie 200 projektów w ramach obszernego programu Salzkammergut.

Austriacki region Salzkammergut ma zabłysnąć jako Europejska Stolica Kultury w 2024 r., dzieląc ten tytuł z Bodø w Norwegii i Tartu w Estonii.

W konkursie biorą udział 22 miasta idealne jak na pocztówkę z dwóch prowincji, co stanowi odejście od konwencjonalnego, skoncentrowanego na mieście podejścia Europejskiej Stolicy Kultury i sprawia, że ​​po raz pierwszy ten zaszczyt zostaje przyznany całemu regionowi.

Warto zauważyć, że alpejskie uzdrowisko Bad Ischl będzie miastem sztandarowym wydarzenia.

Bogaty program Salzkammergut obejmuje prawie 200 projektów lokalnych artystów, stowarzyszeń i instytucji, a uroczyste otwarcie odbędzie się 20 stycznia w Bad Ischl.

Zapowiada się spektakularne wydarzenie z udziałem piosenkarza i autora tekstów Hubera von Goiserna, 1000-głosowego chóru i zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji Conchity.

Dlaczego Salzkammergut?

Jezioro Traunsee w Salzkammergut w Górnej Austrii.
Jezioro Traunsee w Salzkammergut w Górnej Austrii.

Region Salzkammergut („domena solna”), charakteryzujący się oszałamiającym krajobrazem, jest przesiąknięty bogatą historią splecioną przez sól, wodę i drewno.

Dzięki historii sięgającej 7000 lat wstecz do Hallstatt, dziedzictwo wydobycia soli w regionie nie tylko je podtrzymało, ale także połączyło je na całym świecie.

Krótka przejażdżka kolejką linową z Hallstatt do „Świata Soli”, uznawanego za najstarszą kopalnię soli na świecie, pozwala zwiedzającym zejść ponad 400 metrów pod ziemię i zwiedzić ręcznie wykopane tunele.

W XIX wieku Salzkammergute stało się ulubionym kierunkiem turystycznym, przyciągając elity społeczne monarchii habsburskiej, które decydowały się spędzać tam lato.

Trend ten został zapoczątkowany przez cesarza Franciszka Józefa, który uczynił Bad Ischl swoim ulubionym miejscem wypoczynku letniego.

Na niedawnej konferencji prasowej lokalne władze Salzkammergut przedstawiły ambitny wykaz projektów i pomysłów na nadchodzący rok.

Elisabeth Schweeger, dyrektor Europejskiej Stolicy Kultury Salzkammergut 2024, podkreśliła wysiłki na rzecz zrozumienia, zaprezentowania i połączenia regionu ze światem

„Naprawdę włożono wysiłek, aby odkryć, jak zrozumieć ten region, wydobyć z niego wszystko, co ma, i połączyć go ze światem”.

Schweeger dodał: „I ostatecznie dostosować go do przyszłości i udowodnić, że obszary wiejskie to nie tylko przestrzeń możliwości, ale także przyszłą przestrzeń dla przyszłych sposobów wspólnego życia i pracy, na równych zasadach z ośrodkami miejskimi, które wiemy, że ich liczba rośnie, a obszary wiejskie w całej Europie przeżywają trudniejszy okres niż miasta”.