O nas
Kontakt

Europoglądy. Świeże podejście na COP28 może pomóc ludzkości wyjść na prostą

Laura Kowalczyk

Europoglądy.  Świeże podejście na COP28 może pomóc ludzkości wyjść na prostą

Nadszedł czas, aby każdy kraj i każdy przywódca osiągnęli konsensus w sprawie jasnego kursu prowadzącego do wymiernego postępu w globalnych działaniach klimatycznych i zjednoczyli się na COP28, aby wprowadzić niezbędne zmiany. Nasz świat będzie to obserwował, pisze ambasador Hend Al Otaiba.

Wraz z rozpoczęciem COP28 w Dubaju, w jednym z najgorętszych lat w historii, jedno jest jasne: konkretne działania będą możliwe jedynie wtedy, gdy świat zjednoczy się w jeden zjednoczony front.

Europa – podobnie jak reszta świata rozwiniętego – nie jest sama w obliczu załamania klimatu.

W Azji Pakistan i Bangladesz doświadczyły w tym roku bezprecedensowych zniszczeń. Rekordy ciepła nadal padają w zastraszającym tempie, a na całym świecie porozumienie paryskie z 2015 r. dotyczące utrzymania progu 1,5°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej wydaje się obecnie trudniejsze niż kiedykolwiek do osiągnięcia.

Nie jest to jednak rzeczywistość, na którą możemy sobie pozwolić. Obserwowanie tych trendów z jednej części świata to jedno. To już zupełnie inne doświadczanie ich jako jednego z najbiedniejszych narodów świata, które stanowią ponad połowę światowej populacji, ale odpowiadają za jedynie 12% światowych emisji.

Aby wyjść na prostą, konieczne są znacznie większe wysiłki w zakresie odpowiedzialności za klimat. Przywódcy muszą wykorzystać COP28, aby zjednoczyć się wokół kolejnego dużego wspólnego wysiłku ludzkości na rzecz przyspieszenia tempa działań klimatycznych i wprowadzenia znaczących zmian.

Rozbudzanie nadziei poprzez działanie

Głównym celem COP28 Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest podjęcie konkretnych działań, które pozwolą utrzymać temperaturę 1,5°C w zasięgu ręki i nie pozostawią nikogo w tyle.

Ma na celu koordynację zdecydowanej reakcji na globalny przegląd, połączonej z niepodlegającymi negocjacjom zobowiązaniami, aby sprostać skali i pilności kryzysu.

W ciągu ostatniego roku byłem świadkiem, jak prezydencja COP28 przeprowadziła jedną z najszerszych tras odsłuchowych, ściśle współpracując z przywódcami i ekspertami na całym świecie, w tym z Francją, ojczyzną architektów Porozumienia paryskiego.

Prezydent Francji Emmanuel Macron przemawia podczas sesji plenarnej szczytu klimatycznego ONZ COP28 w Dubaju, grudzień 2023 r.
Prezydent Francji Emmanuel Macron przemawia podczas sesji plenarnej szczytu klimatycznego ONZ COP28 w Dubaju, grudzień 2023 r.

Niestety, jeden konsensus był aż nazbyt jasny: zaufanie zostało zachwiane i nie istnieją czynniki umożliwiające działania w dziedzinie klimatu.

Aby go odbudować, COP28 ma jasny plan działania oparty na naprawie finansowania działań związanych ze zmianą klimatu, zapewniającym, że zarówno kapitał publiczny, jak i prywatny zrealizują nasze ambicje klimatyczne.

W związku z tym prezydencja zamierza przyspieszyć sprawiedliwą i uporządkowaną transformację energetyczną, skupiając się na ludziach, przyrodzie i źródłach utrzymania, aby poprzez działanie na nowo rozbudzić nadzieję.

Fundusz Landmark Loss and Damage stanowi ważny kamień milowy COP28

To podejście zaczyna się od ponownego przemyślenia inwestycji. Chociaż poczyniono postępy, zwłaszcza dzięki przekazaniu przez Francję na początku tego roku 1,61 miliarda euro Zielonemu Funduszowi Klimatycznemu, obecnie kapitał ten rzadko dociera do krajów rozwijających się.

Według Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) inwestycje w czystą energię w Afryce stanowią zaledwie 2% światowych inwestycji i mniej niż 10% ze 120 miliardów dolarów (110,6 miliarda euro) finansowania wymaganego co roku do 2030 r. w celu pobudzenia rozwoju energii odnawialnej na kontynencie. ).

Pierwszego dnia COP28 stanowiła ważny kamień milowy, ponieważ 198 krajów osiągnęło przełomowe porozumienie w sprawie nowego funduszu na rzecz strat i szkód, którego zadaniem jest pomoc krajom bezbronnym w radzeniu sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi spowodowanymi zmianami klimatycznymi.

Mężczyzna niesie pojemniki z wodą przed szczytem klimatycznym ONZ COP28, listopad 2023 r
Mężczyzna niesie pojemniki z wodą przed szczytem klimatycznym ONZ COP28, listopad 2023 r

Kilka krajów natychmiast przekazało ponad 420 mln dolarów (387,3 mln euro), w tym 100 mln dolarów (92,2 mln euro) ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wyznaczono ścieżkę, dzięki której świat będzie mógł wywiązać się z tego zobowiązania.

Jeżeli w ciągu najbliższych dwóch tygodni zostanie osiągnięty dalszy konsensus, COP28 może w sposób zdecydowany ustalić program na nadchodzące lata, ponieważ jako pierwsza będzie opierać się na wynikach pierwszego globalnego przeglądu oceniającego postęp poczyniony przez kraje w dążeniu do osiągnięcia temperatury 1,5°C. cele w zakresie ograniczenia emisji określone w Paryżu w 2015 r.

Jest to szczególnie istotne, gdy raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) mówi nam, że temperatury wzrosną do ponad 3°C, co będzie miało katastrofalne skutki, jeśli nie zostaną pilnie wzmocnione polityki i działania.

Potrzebujemy priorytetów, które będą miały oddźwięk na całym świecie

ZEA nie są obce tym wyzwaniom. Jako pierwszy kraj w regionie podpisał i ratyfikował Porozumienie paryskie w 2016 r., co odzwierciedla nasze zaangażowanie w zmianę klimatu.

Dążąc do celu, jakim jest osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 r., inicjatywy takie jak trzy największe i najtańsze na świecie elektrownie słoneczne, technologia wychwytywania dwutlenku węgla i zeroemisyjna energia jądrowa pokazują zaangażowanie mojego kraju na rzecz przewodzenia w zakresie rozwiązań klimatycznych przy jednoczesnym zapewnieniu energii bezpieczeństwo dla świata.

Elektrownia słoneczna Al Dhafra, zrodzona z konsorcjum, w skład którego wchodzi francuski partner EDF Renewables, została otwarta dwa tygodnie temu i będzie dostarczać 2 GW czystej energii elektrycznej do 160 000 gospodarstw domowych w całych Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Jednak wysiłki jednego kraju nigdy nie wystarczą. Dlatego też COP28 ma na celu przedstawienie kompleksowego planu działania zawierającego priorytety mające zasięg globalny.

Prezydent COP28, Sultan al-Jaber, uczestniczy w sesji otwierającej Szczyt Klimatyczny ONZ COP28 w Dubaju, listopad 2023 r.
Prezydent COP28, Sultan al-Jaber, uczestniczy w sesji otwierającej Szczyt Klimatyczny ONZ COP28 w Dubaju, listopad 2023 r.

Umacnia to mój kraj jako największego źródła bezemisyjnej energii elektrycznej w świecie arabskim i pokazuje nasze dążenie do umożliwienia transformacji energetyki.

Co więcej, drugiego dnia COP28 Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłosiły uruchomienie nowego funduszu klimatycznego o wartości 30 miliardów dolarów (27,6 miliarda euro), którego celem jest poprawa dostępu do finansowania, szczególnie w krajach Globalnego Południa.

Jednak wysiłki jednego kraju nigdy nie wystarczą. Dlatego też COP28 ma na celu przedstawienie kompleksowego planu działania zawierającego priorytety mające zasięg globalny.

Od przyspieszenia zorganizowanej, odpowiedzialnej i sprawiedliwej transformacji energetycznej; do opracowania skuteczniejszych mechanizmów finansowania działań związanych ze zmianą klimatu, poprawy jakości życia i zapewnienia pełnej integracji, priorytety te wyznaczają wyraźny kurs w kierunku wymiernego postępu w globalnych działaniach klimatycznych.

Nadszedł czas, aby każdy kraj i każdy przywódca osiągnęli konsensus w tej sprawie i zjednoczyli się na COP28, aby wprowadzić niezbędne zmiany. Nasz świat będzie patrzył.