O nas
Kontakt

COP28: „Zielony sufit” pogłębiający niedobory umiejętności na stanowiskach pracy związanych z kryzysem klimatycznym

Laura Kowalczyk

COP28: „Zielony sufit” pogłębiający niedobory umiejętności na stanowiskach pracy związanych z kryzysem klimatycznym

Nowe dane pokazują, że chociaż jest więcej zielonych miejsc pracy niż kiedykolwiek wcześniej, branża boryka się z poważnym niedoborem wykwalifikowanej siły roboczej.

Świat pracuje nad nadrzędnym celem Porozumienia klimatycznego z Paryża, jakim jest utrzymanie wzrostu temperatury na świecie w tym stuleciu poniżej 2°C w stosunku do poziomu przedindustrialnego, ale aby to osiągnąć, wymaga transformacji siły roboczej.

Przed spotkaniem światowych przywódców na szczycie klimatycznym COP28 w Dubaju pod koniec tego tygodnia nowe dane pokazują obiecujący wzrost liczby zatrudnianych osób w zielonych miejscach pracy.

W rzeczywistości dane pokazują, że w dużej części Europy „zielone zatrudnienie” przewyższa zatrudnienie ogólne.

Dostarczając wglądu w rozwój zielonych miejsc pracy w swoim raporcie COP28 Global Climate Talent Stocktake, profesjonalna platforma sieciowa LinkedIn ostrzega, że ​​chociaż istnieje obiecujący wzrost popytu na specjalistyczną wiedzę z zakresu ekologii, istnieje „znaczący trwały niedobór umiejętności”, który zagraża temu postępowi.

„Dane przedstawiają niepokojący obraz; musimy pójść znacznie dalej i szybciej, aby sprostać wyzwaniu klimatycznemu, i co najważniejsze, musimy upewnić się, że transformacja będzie sprawiedliwa i nikt nie zostanie pozostawiony w tyle” – powiedziała Sue Duke, dyrektor ds. globalnej polityki publicznej w LinkedIn.

Mając dostęp do spostrzeżeń i danych od miliarda użytkowników swojej platformy, LinkedIn ujawnił, że na całym świecie tylko jeden na ośmiu pracowników posiada jedną lub więcej umiejętności ekologicznych, a tylko jeden na dziewięciu w Unii Europejskiej.

Według platformy umiejętności ekologiczne odnoszą się do kompetencji w zakresie zarządzania ekosystemem, polityki środowiskowej, audytu środowiskowego, zarządzania energią, badań nad zrównoważonym rozwojem i nie tylko.

W raporcie wskazano, że odsetek osób posiadających umiejętności ekologiczne rośnie o około 8,5 procent rocznie, ale to nie wystarczy, aby zaspokoić popyt.

„Gdy liderzy klimatyczni zbierają się w Dubaju w celu podsumowania COP28, dane pokazują, że w każdym kraju i każdej branży na świecie występuje trwały niedobór umiejętności” – powiedział Allen Blue, współzałożyciel i wiceprezes ds. zarządzania produktami w LinkedIn.

„Chociaż firmy zatrudniają na stanowiska ekologiczne, po prostu nie ma wystarczającej liczby osób posiadających umiejętności potrzebne do zaspokojenia naszych potrzeb klimatycznych”.

Dane pokazują również, jak trudno jest ludziom rozpocząć karierę ekologiczną: 80 procent osób, którym udało się przejść na ekologiczną pracę, ma już pewne doświadczenie lub umiejętności związane z ekologią.

„Zielony sufit” zwiększający wyzwanie

Sue Duke zwróciła również uwagę na wyłaniający się tzw. „zielony sufit”, a dane pokazują, że kobiety są niedostatecznie reprezentowane zarówno w zielonych miejscach pracy, jak i w przypadku zielonych umiejętności.

„Musimy pomóc w wyrównaniu szans kobiet i aby to osiągnąć, musimy przełamać bariery, które bardziej obciążają kobiety wkraczające w swoją pierwszą ekologiczną rolę. Wyzwanie nasila się, ponieważ niedostateczna reprezentacja kobiet na stanowiskach kierowniczych jest bardziej widoczna w zielonych branżach niż w całej gospodarce światowej” – stwierdziła.

Różnica między płciami w zakresie umiejętności ekologicznych i ekologicznego przywództwa jest wyraźna. Dane pokazują, że 90 procent kobiet nie posiada ani jednej zielonej umiejętności ani doświadczenia zawodowego, podczas gdy 16 procent mężczyzn posiada co najmniej jedną zieloną umiejętność.

Stwierdzono, że w ciągu ostatnich dwóch lat kobiety dołączały do ​​puli zielonych talentów w większym stopniu niż mężczyźni, jednak proces ten jest nadal zbyt powolny, aby zlikwidować różnicę między płciami w tym obszarze.

Różnice są również znaczne na stanowiskach kierowniczych – kobiety stanowią jedynie 20% stanowisk wiceprezesów i 21% stanowisk kierowniczych w branżach ekologicznych.

Dla porównania, w całej gospodarce światowej kobiety stanowią 27% stanowisk wiceprezesów i 25% dyrektorów naczelnych.

„Jeśli mamy osiągnąć cele klimatyczne, będzie to wymagało wysiłku całej gospodarki, a nie możemy tego zrobić, dopóki pilnie nie zajmiemy się „zielonym sufitem”” – dodał Duke.