O nas
Kontakt

Od indywidualnego protestu do globalnego ruchu: pięć lat piątków dla przyszłości w obrazach

Laura Kowalczyk

Od indywidualnego protestu do globalnego ruchu: pięć lat piątków dla przyszłości w obrazach

Greta Thunberg wzięła udział w swoim ostatnim strajku szkolnym po ukończeniu szkoły w czerwcu, ale ruch urósł daleko poza jej pierwszy samodzielny protest.

20 sierpnia 2018 roku aktywistka klimatyczna Greta Thunberg przestała chodzić do szkoły. Zamiast tego zrobiła coś, co wywołałoby ogólnoświatowy ruch i, miejmy nadzieję, zmieniło bieg historii.

Thunberg siedziała przed Riksdagiem, budynkiem szwedzkiego parlamentu, codziennie w godzinach szkolnych ze słynnym teraz napisem „Skolstrejk för klimatet” („szkolny strajk dla klimatu”).

Po falach upałów i pożarach lasów w Szwecji chciała, aby rząd podjął znaczące działania w sprawie zmian klimatycznych.

Agencja informacyjna TT/Hanna Franzen za pośrednictwem REUTERS
Greta Thunberg trzyma tabliczkę z napisem „Strajk szkolny dla klimatu” przed szwedzkim parlamentem w 2018 roku.

Aktywista ukuł frazę „Piątki dla przyszłości”, a teraz, pięć lat później, stał się globalnym ruchem młodzieżowym.

Pierwszy strajk Fridays for Future, w którym uczestniczyło więcej niż jedna osoba spoza Szwecji, odbył się w Hadze, przed budynkiem holenderskiego parlamentu. Kierowali nią działacze Sandor van Gessel, Anne-Laure Stroek, Ianthe Minnaert i Ellis van der Borgh.

Zdjęcie AP/Rick Rycroft
Dzieci w wieku szkolnym trzymają ręcznie wykonane tabliczki podczas zorganizowanego przez studentów protestu w biurze byłego premiera Australii Tony’ego Abbotta w Sydney w 2019 r.

Młodzi ludzie w Australii byli zainspirowani iw ciągu kilku dni tysiące ludzi zaczęło wychodzić ze szkoły w piątki.

Do końca roku młodzi ludzie strajkowali w około 270 krajach.

Jak Fridays for Future zorganizowało największy strajk klimatyczny w historii

W 2019 roku nabraliśmy rozpędu dla wspólnych globalnych akcji Fridays for Future. W marcu ogólnoświatowy strajk zgromadził ponad milion ludzi z 2200 protestami w 125 krajach. W maju w drugim strajku wzięło udział 1600 protestów w 150 krajach.

Następnie we wrześniu odbył się Światowy Tydzień dla Przyszłości, podczas którego około cztery miliony ludzi – w tym wielu uczniów – wzięło udział w uważanych za największe strajki klimatyczne w historii świata.

Zdjęcie AP/Charles Rex Arbogast
Protestujący przejmują Dearborn Street w słynnej dzielnicy Loop w Chicago podczas globalnego marszu na rzecz zmian klimatu w piątek, 20 września 2019 r.

Thunberg odbyła dwutygodniową podróż żaglówką przez Ocean Atlantycki, aby wziąć udział w strajkach szkolnych w USA i wziąć udział w szczycie klimatycznym ONZ.

Ruch internetowy został również założony przez amerykańskich działaczy Iris Zhan i George’a Zhanga, aby udostępnić Fridays for Future tym, którzy nie byli w stanie fizycznie uderzyć.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Fridays For Future Digital (@fff.digital)

A kiedy w 2020 roku wybuchła pandemia COVID-19, Thunberg zachęciła wszystkich do przeniesienia swojego aktywizmu do mediów społecznościowych.

Młodzi ludzie na całym świecie zaczęli umieszczać w internecie swoje tablice z napisami „Szkolny strajk dla klimatu”.

Zdjęcie AP/Ebrahim Noroozi
Młodzi ludzie biorą udział w wiecu strajku klimatycznego, gdy afgańskie siły bezpieczeństwa pilnują ich w Kabulu, Afganistan, piątek, 20 września 2019 r.

Globalne strajki klimatyczne odbywają się niemal co roku od 2018 r., a setki tysięcy młodych ludzi biorą w nich udział, wzywając do podjęcia dalszych działań w sprawie zmian klimatycznych. Powstały inne grupy, w tym Rodzice dla Przyszłości i Naukowcy dla Przyszłości.

Ostatni szkolny strajk Grety Thunberg dla klimatu

Oprócz protestów, Thunberg i jej koledzy z Fridays for Future przemawiali na arenie światowej, zwracając się do światowych liderów i ekspertów na konferencjach na całym świecie.

Pojawiając się na najważniejszych światowych szczytach – zapraszanych lub nie – w ciągu ostatnich pięciu lat młodzi aktywiści wzywali rządy do działania.

Zdjęcie AP/Alberto Pezzali
Aktywiści klimatyczni maszerują ulicami Glasgow w Szkocji podczas COP26 w 2021 roku.

Sidha Ravi, założycielka Fridays for Future India, wykorzystała strajki cyfrowe i ponad milion e-maili, aby sprzeciwić się kontrowersyjnym przepisom dotyczącym oceny oddziaływania na środowisko. Stało się to nagłówkiem wiadomości, które skierowały sprawę do opinii publicznej.

I chociaż niewiele decyzji w sprawie zobowiązań klimatycznych było naprawdę bezpośrednio powiązanych z działaniami „Piątki dla przyszłości”, wielu uważa, że ​​dodatkowa uwaga wywarła presję na globalnych decydentów, aby podjęli działania.

Zdjęcie AP/Peter Dejong
Aktywiści klimatyczni Mitzi Jonelle Tan z Filipin po lewej i Vanessa Nakate z Ugandy na COP27 w 2022 r.

W czerwcu tego roku Thunberg wzięła udział w swoim 251. szkolnym strajku klimatycznym. To był jej ostatni przed maturą.

„Kiedy zaczynałam strajk w 2018 roku, nigdy nie spodziewałam się, że do czegoś to doprowadzi” – napisała na platformie społecznościowej X. Zaczynając od małej grupy dzieci decydujących się na strajk w piątki, mówi, że ostatecznie doprowadziło to do powstania Piątków dla Przyszłości.

REUTERS/Marie Mannes
Greta Thunberg stoi przed szwedzkim parlamentem podczas swojego ostatniego strajku szkolnego.

„Dołączyło trochę więcej osób i nagle stał się to globalny ruch, który rozwijał się każdego dnia”.

„Będę nadal protestować w piątki, chociaż formalnie rzecz biorąc, nie jest to »szkolny strajk«. Po prostu nie mamy innego wyjścia, jak tylko zrobić wszystko, co w naszej mocy. Walka dopiero się zaczęła” – podsumował szwedzki aktywista.