O nas
Kontakt

Polityka UE. Kraje opóźnione w realizacji prawie wszystkich celów w zakresie łączności na rok 2030

Laura Kowalczyk

An updated report with 2030 connectivity targets will be published in June.

W zeszłorocznym raporcie o stanie cyfrowej dekady wskazano, że cel na rok 2030 jest opóźniony – tegoroczne dane pokazują podobny obraz.

Z protokołów udostępnionych przez TylkoGliwice wynika, że ​​kraje UE opóźniają się w realizacji celów w zakresie łączności określonych przez Komisję Europejską na następną dekadę.

Ze wstępnych danych wynika, że ​​nieco ponad połowa (55 %) celów na rok 2030 jest na dobrej drodze do ogólnego osiągnięcia. Wydaje się, że jeśli chodzi o wdrażanie sieci o bardzo dużej przepustowości, zaledwie 11 z 23 krajów jest na dobrej drodze do osiągnięcia wymaganego celu, polegającego na zapewnieniu całej populacji dostępu do zasięgu gigabitowego, a sieci 5G zostaną wdrożone na wszystkich zaludnionych obszarach.

Ponadto niska jest liczba specjalistów w dziedzinie ICT, korzystania z usług w chmurze przez przedsiębiorstwa oraz cyfrowych usług publicznych dla obywateli.

W protokole przedstawiono gotowość 27 państw członkowskich UE przed raportem o stanie cyfrowej dekady, którego publikację zaplanowano na czerwiec.

W zeszłym roku Komisja opublikowała swoje pierwsze sprawozdanie, w którym podsumowała wyniki rządów ogólnounijnych i krajowych w zakresie umiejętności i infrastruktury cyfrowej, a także cyfryzacji przedsiębiorstw i wykorzystania sztucznej inteligencji. W raporcie tym wskazano, że cel na rok 2030 jest opóźniony, a tegoroczne dane pokazują podobny obraz.

Zaktualizowany dokument dotyczący Dekady Cyfrowej, który ma ukazać się tuż przed latem, będzie dotyczył zarówno dziedzictwa UE na lata 2019–2024, jak i wyzwań stojących przed następną kadencją.

Aby przygotować się do tegorocznej inwentaryzacji, kraje musiały do ​​lutego przesłać Komisji zaktualizowane dane krajowe, ale z dokumentu wynika, że ​​zrobiły to tylko 23 stolice.

DNA

W białej księdze przedstawionej w tym tygodniu (21 lutego) Komisja rozpoczęła dyskusję na temat przyszłości sieci cyfrowych, torując drogę dla nowej ustawy telekomunikacyjnej w następnej kadencji. Jednym z dwunastu możliwych scenariuszy wymienionych w dokumencie jest ułatwienie europejskim firmom telekomunikacyjnym prowadzenia działalności poza granicami UE.

Dyrektor UE często ostrzegał przed wdrażaniem sieci 5G na niskim poziomie. Sieci światłowodowe, które mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia łączności gigabitowej, dotarły do ​​56% gospodarstw domowych, jak podała komisja w swojej zeszłorocznej aktualizacji. Ponadto dyrektor przewidział, że do 2030 r. tylko 66% firm będzie korzystać z chmury, 34% z big data i 20% ze sztucznej inteligencji.