Wesoły wędrownik w Gliwicach
AktualnościKultura

Wesoły wędrownik w Gliwicach

Już w najbliższy weekend odbędzie się festiwal twórczości Norberta Blachy, który nazwano „Wesoły wędrownik”. Gościem specjalnym będzie Kuba Badach.

Szykuje weekend pełen muzycznych emocji. Wesoły wędrownik, czyli festiwal twórczości Norberta Blachy zaczyna się 26 sierpnia od koncertu twórczości chóralnej tego artysty. Później przez dwa dni potrwają warsztaty gospel, a w niedzielę odbędzie się koncert jubileuszowy.

Kim był Norbert Blacha?

Norbert Blacha był gliwiczaninem, muzykiem, kompozytorem, aranżerem, pianistą, organistą, pedagogiem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach i PWST Krakowie oraz Bytomiu, laureatem nagrody Prezydenta Miasta Gliwice, realizatorem i założycielem Studia B1. Jego najbardziej znany utwór „Modlitwa o pokój” jest wykonywany na całym świecie. Artysta zmarł w 2012 roku.

Wesoły wędrownik w Gliwicach

Od 2012 roku w Gliwicach organizowany jest festiwal imienia Norberta Blachy. To będzie 10. edycja festiwalu i zarazem jubileuszowa. W tym roku tematem przewodnim jest twórczość Blachy i przedstawienie jego bogatego dorobku artystycznego. Wydarzenie będzie trwała trzy dnia, a gościem specjalnym będzie Kuba Badach.

26 sierpnia – piątek

Festiwal zacznie się – 26 sierpnia, o godzinie 19:00 w kościele p.w. Wszystkich Świętych przy ulicy Kościelnej 4. W kościele wystąpi Akademicki  Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej oraz Chór Mieszany Klaster. Dyrygentem będzie Krystyna Krzyżanowska – Łoboda i Łukasz Łoboda. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

27 – 28 sierpnia – sobota i niedziela

Przez dwa dni będziemy mieli okazję wziąć udział w warsztatach gospel z Gabi Blachą na Scenie Bojków przy ulicy Parkowej w Gliwicach. Na zajęcia obowiązują zapisy.

28 sierpnia – niedziela

W niedzielę odbędzie się koncert jubileuszowy o godzinie 18:00 w Teatrze Muzyczny przy ulicy Nowy Świat w Gliwicach. Tam wystąpi zespół „Wesoły Wędrownik” – wokal: Magdalena Grzegorzek, Anna Pieszka, Barbara Błaszczyk, Julia Kania, Martyna Kubiak, Marta Fedyniszyn, Joanna Smajdor, Łukasz Łoboda, Łukasz Wicher, Iwona Blacha-Durczok – piano, Michał Jakubczak – instrumenty klawiszowe, Radek Pendziałek – gitary, Bartek Pieszka – wibrafon, Martyna Sołtysik – gitara basowa, Michał Dziewiński – perkusja Paweł Siembieda – trąbka, Denys Ostrovnoi – saksofon, Marcin Starzec – puzon), uczestnicy warsztatów gospel oraz gość specjalny Kuba Badach. Wstęp na koncert jest płatny.

Więcej szczegółowych informacji na temat Festiwalu im. Norberta Blachy możemy znaleźć na stronie www.wesolywedrownik.pl. Organizatorami wydarzenia są: Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej, Centrum Kultury Victoria i Miasto Gliwice.

Źródło informacji, zdjęcie: UM Gliwice

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się spodobać

Komentarze są zablokowane.