O nas
Kontakt

Wojna na Ukrainie: szef rosyjskich sił powietrznych zwolniony, atak na infrastrukturę zbożową, atak dronów w Moskwie

Laura Kowalczyk

Wojna na Ukrainie: szef rosyjskich sił powietrznych zwolniony, atak na infrastrukturę zbożową, atak dronów w Moskwie

Wszystkie najnowsze wydarzenia z wojny na Ukrainie.

Szef rosyjskich sił powietrznych zwolniony

Według kilku doniesień rosyjskich mediów rosyjski generał Siergiej Surowikin, który kiedyś dowodził ofensywą na Ukrainie, został zwolniony ze stanowiska naczelnego dowódcy sił powietrzno-kosmicznych.

Wiadomość ta pojawia się dwa miesiące po buncie Wagnera, z którym łączono już wcześniej Surovikina.

„Generał armii Siergiej Surowikin został odwołany” – podała w środę państwowa agencja informacyjna Ria Novosti, powołując się na źródło zaznajomione z wewnętrznymi ruchami w armii.

Jak podaje portal, Surovikina zastąpił generał Wiktor Afzałow.

Ani Kreml, ani rosyjskie Ministerstwo Obrony nie wydały żadnych natychmiastowych komunikatów, choć zmiany w rosyjskiej armii często odbywają się niezauważone.

Rosja uderza w infrastrukturę zbożową

W środę rano rosyjskie drony uszkodziły infrastrukturę zbożową w obwodzie odeskim.

Uderzono w „kompleksy produkcyjne i przeładunkowe”, w tym w „spichle”, ale według niego nie było ofiar wśród ludności cywilnej.

Środowy poranny atak – który według gubernatora trwał „trzy godziny” – jest następstwem serii ataków na ukraińską infrastrukturę służącą do eksportu plonów, taką jak silosy zbożowe i porty.

Główny port śródlądowy Ukrainy po drugiej stronie Dunaju od strony Rumunii stał się celem Rosji na początku sierpnia.

Strajki spowodowały wzrost cen żywności, a Ukraina jest kluczowym eksporterem zboża na rynki światowe, zwłaszcza do Afryki i Azji.

W lipcu Moskwa odmówiła przedłużenia przełomowego porozumienia na Morzu Czarnym, które zniosło blokadę ukraińskich statków.

Kijów próbował przeciwstawić się temu posunięciu, mimo że Rosja twierdziła, że ​​zaatakuje jej statki. Jednak seria strajków na ukraińską infrastrukturę zbożową, która rozpoczęła się wraz z wygaśnięciem umowy, utrudnia próby eksportu pszenicy i innych artykułów spożywczych.

Szósty z rzędu atak na Moskwę i region

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że w środę rano rosyjska obrona powietrzna zestrzeliła trzy ukraińskie drony w Moskwie i okolicach.

Odnotowano, że dron został elektronicznie „zneutralizowany”, stracił kontrolę i zderzył się z budynkiem w kompleksie Moskwy, prestiżowej dzielnicy biznesowej stolicy.

Moskwa oskarżyła Kijów o atak, w wyniku którego doszło do uszkodzenia powierzchni kilku okien w dwóch pięciopiętrowych budynkach.

Był to szósty z rzędu atak na stolicę Rosji i jej szerszy region w ciągu tylu dni.

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że dwa inne bezzałogowe statki powietrzne zostały przechwycone przez rosyjską obronę powietrzną w miejscowościach Mojaysky, 12 km od centrum Moskwy, a także w pobliżu Chimek, około 20 km od Kremla.

Cywile zginęli w wyniku rosyjskiego ostrzału we wschodniej Ukrainie

Według szefa okręgowej administracji wojskowej Pawła Kyrylenko, we wtorek wieczorem trzy osoby zginęły, a dwie inne zostały ranne w wyniku rosyjskich bombardowań w pobliżu Łymana w obwodzie donieckim.

Powiedział, że rosyjscy „najeźdźcy” zaatakowali dwie wioski artylerią około godziny 19:00 czasu lokalnego.

Zginęły dwie kobiety i mężczyzna w wieku od 63 do 88 lat, którzy siedzieli na ławce w momencie ostrzału – podała prokuratura regionalna w Doniecku.

Rosja celowo „bombarduje terrorystycznie” ludność cywilną, powiedziała w maju dziennikowi TylkoGliwice dr Jade McGlynn, pracownik naukowy w dziedzinie studiów wojennych w King’s College w Londynie.

„Ostatecznym zamierzeniem jest złamanie woli społeczeństwa, aby w pewnym momencie uległo i zaakceptowało Rosję” – wyjaśniła, utrzymując, że osobiście „kierował” tym rosyjski prezydent.

„Putin wierzy, że Zachód się podda, a Ukraińcy będą po prostu wdzięczni za położenie kresu terrorowi”.