O nas
Kontakt

Założyciel Wikipedii, Jimmy Wales, twierdzi, że sztuczna inteligencja to obecnie „bałagan”, ale za 50 lat może stać się nadludzką

Laura Kowalczyk

Założyciel Wikipedii, Jimmy Wales, twierdzi, że sztuczna inteligencja to obecnie „bałagan”, ale za 50 lat może stać się nadludzką

Założyciel Wikipedii, Jimmy Wales, opowiada TylkoGliwice Next o „strasznym” wczesnym etapie ChatGPT, lekcji dla OpenAI oraz o jego platformie społecznościowej typu open source.

ChatGPT, niezwykle popularne narzędzie OpenAI do generowania sztucznej inteligencji (AI), jest obecnie używane do pisania artykułów w Wikipedii, powoduje „bałagan”, mówi założyciel platformy Jimmy Wales w rozmowie z TylkoGliwice Next.

Artykuł w Wikipedii napisany dzisiaj za pomocą ChatGPT-4 jest „okropny” i „w ogóle nie działa” – mówi, ponieważ „naprawdę wiele traci i robi wszystko źle, i robi to źle w przekonujący sposób i wymyśla źródła, i jest bałagan”.

Posuwa się nawet do przewidywania, że ​​osiągnięcie nadludzkiej sztucznej inteligencji może zająć co najmniej 50 lat.

Choć wierzy, że sztuczna inteligencja może w odległej przyszłości przewyższyć ludzi, bardziej prawdopodobne jest, że narzędzia sztucznej inteligencji będą w dalszym ciągu wspierać działalność intelektualną, mimo że są obecnie na wczesnym etapie – mówi.

OpenAI, najcenniejszy start-up w Stanach Zjednoczonych, wkroczył na scenę w zeszłym roku dzięki swojemu chatbotowi ChatGPT.

Technologia ta przyjmuje instrukcje i pytania, a następnie odpowiada na nie w sposób niesamowicie ludzki, oparty na źródłach zebranych w Internecie. Można go używać do pisania esejów, tekstów piosenek, a nawet porad zdrowotnych, choć często może spowodować błędne podanie informacji, co jest znane jako „halucynacje”.

Jednak nawet najpotężniejszy start-up zajmujący się sztuczną inteligencją chatbota pogrążył się w chaosie wraz z odsunięciem w zeszłym tygodniu jego dyrektora generalnego i współzałożyciela Sama Altmana, a następnie jego ponownym zatrudnieniem zaledwie kilka dni później po tym, jak pracownicy zagrozili zarządowi, że masowo odejdą.

Wales stwierdziła, że ​​„niepokojące” jest to, że przydarzyło się to tak wpływowej firmie, ale „prawdopodobnie minie, jak gdyby nic się nie stało”.

Powiedział, że w każdym razie firma prawdopodobnie uporządkuje swój dom i że jest to „dobra lekcja dla wszelkiego rodzaju start-upów, że naprawdę trzeba myśleć nawet na bardzo wczesnym etapie o zarządzaniu, stabilności decyzji zrobienie”.

Wikipedia i sztuczna inteligencja współpracują

Pomimo swojej krytyki obecnych modeli generatywnej sztucznej inteligencji Wales nie wykluczył wykorzystania sztucznej inteligencji w Wikipedii.

Powiedział, że gdyby powstało narzędzie do wyszukiwania błędów w artykule w Wikipedii poprzez porównywanie go ze źródłami, z których korzysta, mogłoby to pomóc w wyeliminowaniu nieścisłości.

Powiedział nawet TylkoGliwice Next, że rozważy wspólne przedsięwzięcie Wikipedii z firmą zajmującą się sztuczną inteligencją typu open source, z której można swobodnie korzystać zgodnie z zasadami Wikipedii, ale wyjaśnił, że w pracach nie ma nic konkretnego.

Zaznacza jednak, że nie byłaby to decyzja podjęta pochopnie.

„Większość firm, nie tylko organizacji charytatywnych takich jak my, powiedziałaby, że musisz być bardzo, bardzo ostrożny, jeśli chcesz umieścić w sercu swojej firmy technologię kontrolowaną przez kogoś innego, ponieważ jeśli pójdą one w innym kierunku, Twoje cała działalność może być zagrożona” – stwierdził.

Dlatego też dokładnie przemyśli wszelkie partnerstwa, ale dodał, że jest otwarty na programy pilotażowe i testowanie modeli.

Wikipedia nadal odgrywa kluczową rolę w generatywnej sztucznej inteligencji, ponieważ pozyskuje informacje publikowane w Internecie w celu tworzenia treści. Dlatego encyklopedia internetowa musi być dokładna i nie powodować stronniczości, o co oskarżana jest zarówno sztuczna inteligencja, jak i Wikipedia.

Aby zapewnić równowagę płci i zwalczać dezinformację, Wikipedia ma własną armię „Wikipedystów”, którymi są głównie mężczyźni-wolontariusze. Wales stwierdził, że Wikipedyści potrafią dostrzec różnicę między fałszywymi witrynami internetowymi i łatwo rozpoznać, czy tekst został napisany przez człowieka.

Jednak uprzedzenia są znacznie trudniejsze do pokonania, ponieważ mogą mieć podłoże historyczne; na przykład w XIX wieku było mniej kobiet-naukowców i niewiele o nich pisano w tamtym czasie, co oznacza, że ​​Wikipedyści nie mogą o nich zbyt wiele pisać. Może to być też nieświadome uprzedzenie, w wyniku którego 28-letni Wikipedysta z technicznym kujonem może mieć inne zainteresowania w porównaniu z 55-letnią matką.

Różnorodność ma kluczowe znaczenie w walce z uprzedzeniami, do czego firma stara się dążyć.

„To prawdziwy problem i oczywiście czujemy dużą odpowiedzialność w takim stopniu, w jakim świat zależy od Wikipedii, a modele sztucznej inteligencji od Wikipedii” – powiedział.

„Nie chcemy uczyć robotów stronniczości, więc chcemy to zrobić dobrze, zgodnie z ludzkim sercem całej sprawy”.

Wołowina z Elonem Muskiem

Dezinformacja i nienawiść w Internecie były powodem do narzekań dla Walii i doprowadziły do ​​konfliktów z szefem X (dawniej Twittera), Elonem Muskiem, który zaoferował Wikipedii 1 miliard dolarów (915 milionów euro) za zmianę nazwy na „Dickipedia”.

Wales nigdy nie odpowiedział na komentarz Muska, twierdząc, że nie potrzebuje on odpowiedzi. „Wszyscy na to patrzą i pytają: «Masz 12 lat, Elon?»” – powiedział TylkoGliwice Next.

Oferta o wartości 1 miliarda dolarów pojawiła się po tym, jak Wales skrytykował Muska za zwolnienie moderatorów w X, co według szefa Wikipedii zwiększyło wszelkiego rodzaju poważny rasizm i toksyczne zachowania na platformie i prawdopodobnie wpłynie na przychody z reklam.

„Nie można jednocześnie prowadzić toksycznej platformy i oczekiwać, że reklamodawcy dadzą ci pieniądze, a to może zmienić sytuację” – powiedział Wales, dodając, że on i Musk są „przyjazni” i wysyłają SMS-y, a wymiana zdań jest „przyjemna”.

Powiedział, że nadal używa X, ale usunął aplikację ze swojego telefonu, dzięki czemu jego życie jest „znacznie lepsze”, ponieważ może robić inne, mniej toksyczne rzeczy.

Jego własny eksperyment w mediach społecznościowych

Wales uruchomił własną platformę społecznościową, która według niego ma „zupełnie inne” podejście do X.

W zeszłym tygodniu na Web Summit Wales ogłosił wersję beta swojego projektu o nazwie Trust Cafe – nowej społeczności internetowej, która jego zdaniem zapewni władzę najbardziej zaufanym członkom.

Ujawniony po raz pierwszy we wrześniu, opisuje to jako swój eksperyment na przyjaznej platformie mediów społecznościowych o otwartym kodzie źródłowym, którego nie traktuje zbyt poważnie jako przedsięwzięcia biznesowego.

Nazwał to skrzyżowaniem X i Reddita, gdzie można dyskutować na określone tematy, ale nie ograniczając się do określonej liczby znaków i nie ma jednego jedynego właściciela dyskusji.

„Reddit jest jednocześnie fantastyczny i okropny. Podczas gdy tak naprawdę dążymy do modelu, w którym zarządzanie obejmuje znacznie więcej wszystkiego” – stwierdził Wales.

Chociaż przyznaje, że u niektórych użytkowników nienawiść i toksyczne zachowania w Internecie zawsze będą występować, jest optymistą.

„Jeśli masz w zasadzie rozsądnych ludzi, którzy mają wystarczającą władzę, otrzymasz w zasadzie rozsądną platformę i zawsze znajdzie się ktoś szalony. Zawsze będzie jakaś debata, która okaże się trochę brzydka. Taka jest po prostu ludzka natura” – stwierdził Wales.

„Ale jeśli uda Ci się utrzymać główny wątek w zdrowym kanale, możesz stworzyć naprawdę interesującą otwartą platformę, na której ludzie będą mogli naprawdę angażować się w pomysły”.