O nas
Kontakt

„Poza bankami”: szwajcarski start-up z branży fintech pomagający klientom z borykających się z trudnościami gospodarczymi

Laura Kowalczyk

A man counts Lebanese pounds at an exchange shop, in Beirut.

Szwajcarska firma fintech nsave rozwija zagraniczne konto bankowe, aby pomóc osobom z „gospodarek znajdujących się w trudnej sytuacji” zabezpieczyć swoje pieniądze przed deprecjacją waluty.

Szwajcarska firma fintech o nazwie nsave pomaga podmiotom z niestabilnych gospodarek zabezpieczyć swoje pieniądze przed deprecjacją waluty, zapewniając im bezpieczne konta za granicą.

Amer Baroudi, współzałożyciel nsave, jako młody dorosły musiał uciekać ze swojego rodzinnego miasta Damaszek w Syrii. Kiedy jego rodzina przeprowadziła się do nowego kraju, stwierdził, że wykonanie podstaw, w tym otwarcie konta bankowego, było wyzwaniem.

Według Baroudiego banki przeprowadzają ocenę ryzyka każdego klienta, który zwraca się do nich w sprawie konta, a kraj pochodzenia danej osoby ma wpływ na to, czy zdecyduje się ona na współpracę z Twoją firmą.

„To, skąd pochodzisz, jest częścią tej oceny ryzyka… zajmuje tak wysoką pozycję, że wyklucza Cię z banków i pomaga w wykluczeniu finansowym” – powiedział Baroudi.

Z tego powodu fintech będzie współpracował z ludźmi z gospodarek znajdujących się w trudnej sytuacji.

Baroudi jako przykład podał Liban. Dane Banku Światowego pokazują, że stopa inflacji wynosząca 17%, jedna z najwyższych krajowych stóp procentowych na świecie, doprowadziła do utraty około 98% wartości przedkryzysowej liry w lutym 2023 r.

Największym problemem dla ich klientów jest znalezienie miejsca do przechowywania pieniędzy – kontynuował Baroudi, więc na razie to właśnie proponuje aplikacja: proste konto zagraniczne, na którym można przechowywać swoje środki lub wymieniać je na „twardsze” waluty, takie jak euro, dolara czy funta, które są mniej podatne na szybką deprecjację.

Klienci pobierają aplikację, a następnie przechodzą kompleksową ocenę, która według Baroudi opiera się na „rygorystycznych przepisach”, których firma musi przestrzegać. Następnie każdy klient otrzymuje ocenę ryzyka i może zostać poproszony o przedstawienie dodatkowych dokumentów lub udzielenie odpowiedzi na więcej pytań.

Baroudi powiedział, że jak każdy bank przeprowadza również „ciągłe oceny”, aby chronić przed praniem pieniędzy i oszustwami.

Nsave współpracuje z regulowaną instytucją finansową w Szwajcarii, aby móc oferować te rachunki – kontynuował Baroudi, ale nie ujawnił jakich.

Startup pozyskał niedawno 4 miliony dolarów (3,7 miliona euro) w postaci finansowania zalążkowego od Sequoia Capital i TQ Ventures, amerykańskich firm venture capital, oraz kilku innych partnerów, w tym fundacji Genevoise pour l'Innovation Technique (FONGIT) z siedzibą w Genewie.

„Stworzenie produktu zgodnego z surowymi przepisami finansowymi nie jest łatwym zadaniem… a jednak firmie nsave właśnie się to udało” – napisali George Robson z Sequoia w ogłoszeniu o partnerstwie.

„Nie możemy się doczekać, aż więcej użytkowników odniesie korzyści po uruchomieniu aplikacji” – dodał.

Baroudi powiedział, że celem na przyszłość jest pomoc ludziom z tych gospodarek znajdujących się w trudnej sytuacji w pomnażaniu majątku, poprzez ostateczne oferowanie usług inwestycyjnych.