O nas
Kontakt

Polityka UE. Grupa 77 wzywa przywódców do nałożenia podatków progresywnych na rzecz zielonej transformacji

Laura Kowalczyk

Quinn Dombrowski / Flickr

Organizacje pozarządowe i naukowcy twierdzą, że kolosalne sumy potrzebne do ekologicznej transformacji UE zagrażają dobrobytowi.

Do realizacji Europejskiego Zielonego Ładu potrzebny jest długoterminowy unijny Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i podatki progresywne – ponad siedemdziesiąt organizacji nalegało, aby przywódcy zebrali się w tym tygodniu na szczycie Rady Europejskiej w Brukseli.

Przed jutrzejszym i środowym spotkaniem szefów państw i rządów w Brukseli (16–17 kwietnia) 77 organizacji społeczeństwa obywatelskiego, związków zawodowych i naukowców wzywa przywódców UE do przeglądu priorytetów określonych w ujawnionym programie strategicznym na lata 2024–2029. dokument mający wyznaczyć priorytety polityczne kolejnej kadencji UE, wręcz przeciwnie, argumentując, że znajdują się one „po złej stronie historii”.

Premier Belgii Alexander De Croo ostrzegł w zeszłym tygodniu przed ogromnymi kosztami wdrożenia Zielonego Ładu – bilionem euro rocznie przez następne 25 lat – co skłoniło sygnatariuszy listu do wezwania europejskich przywódców do „odrzucenia niepotrzebnej konsolidacji budżetowej” i do wspierać „utworzenie długoterminowego funduszu inwestycji ekologicznych i społecznych po roku 2026”.

Zgodnie z pismem taki unijny fundusz inwestycji publicznych powinien zostać zaprojektowany „w celu napędzania sprawiedliwej społecznie transformacji gospodarki UE w kierunku neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla obiegu zamkniętego, zapewniając zaufanie do transformacji i wzmacniając spójność społeczną”.

Sygnatariusze zachęcają także europejskich przywódców do wprowadzenia podatku od skrajnego bogactwa, podatku od osób często podróżujących, podatku od nadmiernych zysków przedsiębiorstw zajmujących się paliwami kopalnymi oraz podatku od transakcji finansowych.

Oczekuje się, że w przyszły wtorek (23 kwietnia) podczas ostatniej sesji plenarnej w Strasburgu przed wyborami do Parlamentu Europejskiego prawodawcy zatwierdzą ustawę finalizującą nowe zasady budżetowe, co według sygnatariuszy listu wywoła falę cięć w wydatkach publicznych w całym kraju Europa. .

Laura de Bonfils, sekretarz generalna Platformy Społecznej, wyraziła ubolewanie z powodu „braku wymiaru społecznego” w ujawnionym Agendzie Strategicznej, która skupia się głównie na konkurencyjności, produktywności i obronności.

„W następnej kadencji należy określić ambitny program społeczny, wspierany przez długoterminowy fundusz po 2026 r., aby zapewnić sprawiedliwą i włączającą transformację” – powiedział Bonfils.

„Wygląda na to, że przywódcy UE zebrani w celu omówienia priorytetów przyszłej Komisji Europejskiej niewiele nauczyli się z niepowodzenia polityki oszczędnościowej, a także z niedawnego ostrego sprzeciwu wobec polityk ekologicznych” – powiedział Danny Sriskandarajah, dyrektor wykonawczy Fundacji New Economics.

Benoît Lallemand, sekretarz generalny Finance Watch, również odnotował „zniknięcie” kwestii klimatu i środowiska z radaru politycznego i skomentował niebezpieczeństwa związane z przekierowaniem funduszy na usługi publiczne wysokiej jakości.

„Obcięcie budżetu na podstawowe usługi publiczne i sieci bezpieczeństwa socjalnego, zamrożenie inwestycji w odporną i zrównoważoną gospodarkę przy jednoczesnej deregulacji i subsydiowaniu dużych przedsiębiorstw bez żadnych zobowiązań to przepis na katastrofę gospodarczą, społeczną i polityczną” – oznajmił Lallemand.