O nas
Kontakt

Polityka UE. Prezydent Michel oczekuje, że rynki kapitałowe rozwiążą problemy gospodarcze bloku

Laura Kowalczyk

EU leaders may look to boost EU capital market finance

Szczyt, który odbędzie się w przyszłym tygodniu, mógłby przyjrzeć się alternatywom dla finansowania bankowego w celu polepszenia losów Europy, ale poprzednie próby nie przyniosły większego sukcesu.

Szczyt przywódców UE spotykający się w przyszłym tygodniu prawdopodobnie uzgodni „ambitne” środki mające na celu zwiększenie finansowania pozabankowego, powiedział reporterom jego prezydent Charles Michel.

Europa pragnie poprawić swoją sytuację w obliczu wojny, kosztownych polityk dotyczących zmian klimatycznych i konkurencji gospodarczej – i ma nadzieję, że integracja rynków kapitałowych może pomóc.

„Moim zdaniem istnieje sposób, oparty na zdrowym rozsądku, na zmobilizowanie dużych ilości pieniędzy w celu napędzania europejskiej gospodarki” – powiedział TylkoGliwice przewodniczący Rady Europejskiej Michel w ramach wywiadu grupowego. „Dzieje się tak poprzez umożliwienie i ułatwienie przedsiębiorstwom uruchomienia wielu z oszczędności Europejczyków wynoszących 9 bilionów euro”.

Przywódcy UE będą szukać sposobów na pokrycie rosnących kosztów obronności po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, dostosowania się do świata o zerowej emisji dwutlenku węgla oraz zareagowania na środki zakłócające handel, takie jak amerykańska ustawa o ograniczaniu inflacji.

Michel przyznaje, że opcje finansowania, takie jak euroobligacje lub zwiększenie kapitału Europejskiego Banku Inwestycyjnego, okażą się trudne z politycznego punktu widzenia; Oszczędne rządy na ogół obawiają się, że wspólny dług państwowy może zachęcać do rozrzutności wśród mniej zdyscyplinowanych.

Michel może uważać środki regulacyjne mające na celu integrację krajowych rynków akcji i harmonizację prawa upadłościowego za prostsze politycznie, ale projekt ten, znany jako unia rynków kapitałowych, ma swoje własne problemy.

Europejscy decydenci od dawna ubolewają nad uzależnieniem krajowych przedsiębiorstw od finansowania bankowego, podczas gdy ich amerykańscy odpowiednicy korzystają z alternatywnych rozwiązań, takich jak emisja akcji.

W listopadowym przemówieniu szefowa Europejskiego Banku Centralnego Chrisine Lagarde wezwała do „kantowskiej zmiany myślenia”, wskazując, że w porównaniu z USA rynki obligacji w UE są trzy razy mniejsze, a kapitał wysokiego ryzyka zaledwie o jedną piątą wielkości.

Oznacza to, że przedsiębiorstwa z UE często muszą uciekać z bloku do miejsc takich jak Dolina Krzemowa, aby znaleźć fundusze potrzebne na rozwój.

Jednak ministrowie krajowi już wcześniej odrzucali plany utworzenia nadzorcy euro na wzór amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, a harmonizacja przepisów podatkowych lub prawa własności jest złożona i kontrowersyjna.

Nawet skromniejsze plany zapewnienia ogólnounijnych emerytur lub złagodzenia zasad notowań na giełdzie również nie przyniosły wielkiego sukcesu, chociaż przywódcy krajowi już w 2014 r. nawoływali do większej integracji.

„Żałuję, że wcześniej nie można było poczynić znaczących postępów w tej dziedzinie” – powiedział Michel. „Jestem pewien, że teraz może być inaczej… projekt, który mamy na stole na przyszły tydzień, jest dość ambitny”.