Aktualności

Podsumowanie nowoczesnych projektów w gliwickim CKZiU

W gliwickim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 podsumowało uroczyście nowoczesne projekty, które miały miejsce w tej placówce.

CKZiU nr 1 w Gliwicach postanowiło podsumować realizację dwóch innowacyjnych zadań, których hasło przewodnie brzmiało: „Równe szanse, lepszy start – zwiększenie potencjału edukacyjnego z przygotowaniem osób z niepełnosprawnościami do zawodu w CKZiU nr 1 w Gliwicach”. Co udało się zyskać dzięki tym projektom?

Podsumowanie nowoczesnych projektów w gliwickim CKZiU

Dzięki tym dwóm projektom nie tylko udało się unowocześnić szkołę do najlepszych standardów europejskich, ale także podnieść jakość nauczania przyszłych pracowników w branży usługowej. Placówce udało się pozyskać środki zewnętrzne w postaci dotacji z UE, a dzięki nim w szkole zlikwidowany bariery architektoniczne ograniczające możliwości uczniów z niepełnosprawnościami. Efekt? Powalający.

Podsumowanie nowoczesnych projektów w gliwickim CKZiU

– Serdecznie dziękuję całemu zespołowi zaangażowanemu w te projekty za ogromny wysiłek włożony w ich realizację i finalizację. Z punktu widzenia miasta mają one wielką wartość dodaną w trzech głównych obszarach – edukacji, integracji społecznej i myślenia pod kątem biznesu dostosowującego się do różnych potrzeb ludzkich, a rozwijanego m.in. przez osoby, które nie postrzegają niepełnosprawności jako ograniczenie, a raczej otwarcie się na nowe możliwości. Gratuluję zarazem beneficjentom projektu – uczniom i nauczycielom Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 – mówiła podczas uroczystego podsumowania projektów Ewa Weber, zastępczyni prezydenta Gliwic odpowiedzialna m.in. za sferę edukacji w mieście.

Dzięki zadaniom inwestycyjnym uczniom w szkole zapewniono równe szanse, a CKZiU nr 1 zagwarantowało im tym samym lepszy start w świat przyszłej kariery zawodowej. Ogromną zasługą tego był drugi projekt, dzięki któremu 150 uczniów mogło wziąć udział w kursach, stażach, praktykach zawodowych oraz w wycieczkach do zakładów pracy. W tym projekcie wzięło udział także 20 nauczycieli.

Dotacje z UE w ramach specjalnych programów

Zadania inwestycyjne w szkole o wartości blisko 5 mln złotych zrealizowano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, który sfinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekty sfinansowano również z budżetu miasta. Gliwice przeznaczyły na ten cel ponad 2 mln złotych.

– W ramach głównego projektu – twardego, inwestycyjnego, długotrwałego, bo rozpoczętego z początkiem kwietnia 2018 roku – udało nam się rozbudować, w pełni zmodernizować i doposażyć całą bazę dydaktyczno-techniczną naszej szkoły. Nowe wyposażenie trafiło do dwóch pracowni planowania żywienia i produkcji gastronomicznej, pracowni przygotowania i ekspedycji śniadań, pracowni hotelarskiej, pracowni obsługi, obsługi gości i obsługi turystycznej oraz pracowni turystyczno-geograficznej i warsztatów szkolnych. Naszą dumą jest m.in. supernowoczesny sprzęt kuchenny, spotykany w najlepszych obiektach gastronomicznych. Przede wszystkim jednak zlikwidowaliśmy wszelkie ograniczenia architektoniczne, montując przeszkloną windę dla niepełnosprawnych uczniów i 8 specjalnych platform schodowych. Powstało nowe wejście do szkoły. Nasza placówka stała się dzięki temu szkołą bez barier, przyjazną dla młodych ludzi z niepełnosprawnością ruchową – przypomniał w ramach podsumowania projektów Krystian Szatka, dyrektor CKZiU nr 1.

Źródło informacji, zdjęcia: UM Gliwice

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się spodobać

Komentarze są zablokowane.