Aktualności

Park Starokozielski w Gliwicach wpisano do rejestru zabytków

Mamy wspaniałe informacje – Park Starokozielski w Gliwicach wpisano do rejestrów zabytków. Jest on częścią dawnego wielowyznaniowego cmentarza.

Park Starokozielski w Gliwicach wpisano do rejestru zabytków. Miejsce to jest częścią pozostałości po dawnym wielowyznaniowym cmentarzu, ale to nie wszystko. W Parku znajdują się 140-letnie drzewa, a pośród nih znajdziemy z XV w. drewniany kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Park Starokozielski w Gliwicach wpisano do rejestru zabytków

„Park Starokozielski stanowi dzieło minionej epoki; jest niezwykle ważny dla regionu, a przede wszystkim miasta Gliwice, ze względu na swoją wartość architektoniczną, projektową, a przede wszystkim historyczną. Świadczy bowiem o wielokulturowej historii Górnego Śląska i jego mieszkańcach”

– czytamy w decyzji Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach, przekazanej przez gliwicki samorząd – informacje przekazał do publicznej wiadomości portal wnp.pl.

Wartością historyczną parku jest – jak wskazał w swojej decyzji ŚWKZ:

„… jest niewątpliwa autentyczność substancji oraz oryginalna forma – mimo zmian, czytelny jest układ cmentarza w jego pierwotnych założeniach, dziś pełniący formę parku miejskiego”.

Aktualnie pomimo wszelkich zmian, cmentarz jest widoczny w swojej pierwotnej wersji, a dziś pełni on rolę parku miejskiego w Gliwicach. Dzięki wpisie do rejestru zabytków, pozwoli miastu zachować wartość historyczną, artystyczną i naukową tego obiektu.

Gliwicki, zabytkowy i historyczny park

Park Starokozielski liczy prawie 6 hektarów terenu. To bardzo ważne miejsce na mapie naszego miast pod względem jak już wspomnieliśmy wyżej, historycznym, urbanistycznym i rekreacyjnym. Gliwiczanie chętnie z niego korzystają i odpoczywają w cieniach wiekowych drzew. Dzieci mogą pobawić się na nowym placu zabaw, a dorośli poćwiczyć na siłowni pod chmurką.

Najstarsze drzewa w parku mają ponad 140 lat i są one o wiele starsze niż znajdujący się w pobliżu cmentarz. Na terenie tego miejsca rosną takie drzewa jak dęby, klony, cisy, lipy, żywotniki, brzozy, jesiony, topole, cyprysiki, wiśnie ptasie i robinie. Cały efekt uzupełnia aleja kasztanowców, która łączy dwie ulice: Kozielską i generała Andersa.

W parku znajdziemy również miejsce, które poświecono pamięci żołnierzom z Francji, a w części wydzielonego cmentarza – kamień z napisem informującym o wydarzeniach z I wojny światowej. Jest to relikt dawnego pomnika, który przywieziono z ulicy Zygmunta Starego w Gliwicach na początku XIX wieku. Park Starokozielski ma także pomnik, który upamiętnia gliwiczan zamordowanych przez wojska radzieckie podczas działań wojennych w 1945 roku. Pomnik ufundowały władze miasta.

Najcenniejszą pamiątką w tym parku wydaje się być drewniany kościółek pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, który wybudowano w XV wieku w Zębowicach. Później przeniesiono go do Gliwic w 1926 roku.

Źródło informacji: wnp.pl
Zdjęcie: UM Gliwice

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się spodobać

Komentarze są zablokowane.